“Trajikomik!”

Başkan Ülgür Gökhan, Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen termik yasasını böyle değerlendirdi:

Çanakkale Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı, geçtiğimiz gün Ülgür Gökhan başkanlığında Çanakkale Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Gökhan, bir süredir kamuoyunda yer edinen ‘Termik santrallerin filtre takma zorunluluğunun 2,5 yıl daha ertelenmesi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından veto edilmesine de değinerek, “Hangi akla hizmet yüce meclis böyle bir karar verdi, bilmiyorum. Hiç mi vicdanları sızlamadı? Şimdi Cumhurbaşkanı bunu veto etti. Trajikomik ama olsun varsın. Aynı duyarlılık umarım siyanürlü altın madenciliğine karşı da gösterilir” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen Çanakkale Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı’nda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Gökhan, termik santrallere filtre takılması zorunluluğunu 2,5 yıl erteleyen kanun teklifinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edilmesini de değindiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Hangi akla hizmet?”

“Sayın Cumhurbaşkanı, termik santrallerin 2,5 yıl filtre takmasını erteleyen kanun teklifini veto etti. Bu trajikomik ama olsun… Çanakkale yıllardır bunun mücadelesini veriyor. İki tane Çan’da üç tane de Karabiga sahilinde Çanakkale’de toplam 5 termik santral var. Ve zehir saçıyorlar. Çan’dakinin baca dumanlarını hepimiz gördük. Zaten hangi akla hizmet yüce meclis bu karar verdi, bilmiyorum. Milli menfaatler gerekçesi ile çok savunuldu. Ama emek ki artık vicdanlar kanadı ve veto edildi.”

“Hiç mi vicdanınız sızlamadı?”

Başkan Gökhan, termiklerin etrafa yaydığı dumanı göre göre bunca yıl erteleme yapılmasını ise ‘vicdanınız sızlamadı mı?’ sözleriyle değerlendirerek şöyle konuştu: “Yasa çıkmış, üç yıl geçmiş. Ama kimse oralı olmamış, bir de bununla ilgili teşvik almışlar. Termik santrali yapanlar, dumanı gören vicdansızlar hiç mi vicdanınız sızlamadı? Cumhurbaşkanı’na teşekkür ediyorum tabii. Ama aynı duyarlılığı siyanürlü altın madenciliğine karşı da göstermesini bekliyorum.”

Esra Çanlı