“Bizim gidecek yerimiz yok!”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, havaların soğumasıyla birlikte Sarıçay’ın kenarında yaşam mücadelesi veren mültecilerle ilgili açıklama yaptı. Gökhan, belediye olarak ellerinden gelen yardımı yapacaklarını söyleyerek “Ama biz böyle bir duruma düşersek bizim gidecek hiçbir yerimiz yok. Bunu bilip öyle hareket etmeli, birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz” şeklinde konuştu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan göçmenlerin Çanakkale’deki durumunu değerlendirdi.

“Elimizden geldiğince yardım ediyoruz ve edeceğiz”

Başkan Gökhan, özellikle Sarıçay’ın olduğu alanda bu soğuk havada zor durumda olan mültecilere belediye olarak yardım ettiklerini ve edeceklerini de ifade ederek “Sarıçay’ın içinde buz gibi havada, çoluk çocuk yatıyorlar orada. Bakın bunlar Karşıyaka’dan gelmedi, İran sınırından geldi. Koca Anadolu’yu geçerek geldi. Bu insanları korumak kollamak görevimiz. Biz belediye olarak yardım ediyoruz ve elimiz yettiğince de yardım edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

“Birlikte yaşamanın çaresini bulmak zorundayız”

Başkan Gökhan, bu duruma Türklerin düşmesinin ise çok daha trajik sonuçları olacağını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü. “Bu bizim başımıza gelse… Bir düşünün, bizim gidecek yerimiz yok. Türklerin gidecek hiçbiri yeri yok. Nereye gideceğiz? Bulgaristan mı, Yunanistan mı? Kıbrıs mı? Türki Cumhuriyetler mi? Kim alacak bizi? Nereye gideriz düşünün? Hem kimse almaz hem gerçekten bunu düşünmek bile istemiyorum ama bunu hesaba katarak dikkatli olmamız gerekiyor. Yani, birlikte yaşamanın çaresini bulmak zorundayız. Başkan şansımız yok!”

Esra Çanlı