3 günde toplam 180 göçmen!

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 1 Aralık’tan beri bölgede düzensiz göçmenlere göz açtırmıyorlar. Ekipleri yapmış olduğu operasyonlarda 3 günde toplam 180 düzensiz göçmen yakalandı. Jandarma ekiplerinin düzenlemiş oldukları operasyonlarda, sık sık göçmenlerin yaşadıkları dram ve Çanakkale’nin göçmen sorunu gözler önüne seriliyor.

Çanakkale, uzun zamandır göç problemi yaşayan illerin başında geliyor. Yunanistan’la sınır komşusu olması, Assos bölgesinden Midilli adasının çok yakın olması gibi sebeplerle, göçmenler yıllardır Çanakkale’yi merkez üssü gibi kullanıyorlar. İl Jandarma ekipleri neredeyse her gün bölgede yürüttükleri operasyonlarla farklı uyruklardan göçmenleri yakalayıp, haklarında işlem uyguluyorlar. Haklarında işlem yapılan göçmenler genellikle Ayvacık’ta bulunan, Geri Gönderme Merkezi’ne teslim ediliyor.

Senegal, Afganistan, Filistin, Eritre, Suriye gibi dünyanın farklı coğrafyalarından, moderne, gelişmiş bir ülkeye gitme hayalleri ile Çanakkale’ye gelen yaklaşık 180 düzensiz göçmen, geçtiğimiz 3 günde yakalandı. 3 günün düzensiz göçmen bilançosu 3 Aralık tarihinde yakalan 91 ve 1-2 Aralık tarihlerinde yakalanan 89 göçmenle birlikte 180 oldu. Çanakkale’de yaşanan göçmen dramı her geçen gün büyümeye ve etkisini arttırmaya devam ediyor.

Tunahan Ünsal