Selçuklu Medeniyeti Hayran Bıraktı

Bir Zamanlar Selçuklu Medeniyeti sergisi, geçtiğimiz gün Troya Müzesi’nde açıldı. Serginin açılışı, müzeyi incelemeye gelen ziyaretçilerle birlikte yapıldı. Sergi, Selçuklu medeniyetinin izlerini taşıması ve profesyonel eserler, içerisinde barındırması vesilesiyle oldukça ilgi gördü. Serginin mimarlarından Işın Fırat, sergi sürecini, heykelleri, serginin kaç il gezdiğini tek tek gazetemiz ile paylaştı.

Osmanlı İmparatorluğu’na zemin hazırlamış olan ve Türklerin Anadolu’daki mimarı Selçuklu medeniyeti, sergiye konu oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi iş birliğinde hayata geçirilen, minyatür, giysi, kostüm, başlık, heykel ve tabloların yer aldığı, “Bir Zamanlar Selçuklu” sergisi, Troya Müzesi’nde dün saat 14.00’te açıldı.

Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük’ün de katıldığı açılışa, şans eseri müzeyi incelemeye gelen ziyaretçilerde dahil oldular. Bir kafile ziyaretçi ile kurdele kesildi ve Selçuklu medeniyetine doğru yolculuk başladı.

“Sergimizde Selçuklu medeniyetini anlatıyoruz”

Hüseyin Gürkan Akkuş, “Bu sergide bulunan keçe başlıklar koleksiyonunun sahibiyim. Sergimizde Selçuklu dönemini anlatıyoruz. Günümüzde gündemde Osmanlı var fakat Selçuklu medeniyeti yok. Biz Selçuklu’yu gündeme getirmeye çalışıyoruz. Onların bilgi birikimlerinin üzerine koydukları ile Osmanlı’nın bir imparatorluk olduğunu dile getiriyoruz.

“Vatandaşların tepkisini görmek çok memnun edici”

Başlıkların yapımı araştırmaları ile birlikte 4 yıl sürdü. Son 1-1.5 yıldır da sergilerde sergilenir oldu. Çanakkale’den önce, bu sene sergi yolculuğumuza Ahlat’tan başladık. Van, Ağrı, Kars, Erzurum, Tokat, Sivas, Kayseri, Ankara, Konya, Eskişehir, Bursa ve şu anda Çanakkale’deyiz. Buradan sonra Edirne ve İstanbul ile kapanışı yapacağız. Vatandaşlardan biz böyle bir sergi olacağını beklemiyorduk tepkisini görmek oldukça memnun edici…” ifadelerini kullandı.

“Çok uzun zamandır çalışılan bir Selçuklu projesi var”

Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat, “Hacettepe Üniversitesi Sahne Sanatları Tiyatro bölümü mezunuyum. Master ve doktoramı yurt dışında tamamladım. Türkiye’ye döndükten sonra ihtisaslarım üzerine bir akademi açtım. O akademi içerisinde el sanatları ve sahne sanatları ile uğraşılıyor. Çok uzun zamandır çalışılan bir Selçuklu projesi var…

“Severek yaptığımız bir şey”

Kitreden ve pamuktan birleşen heykelleri gerçekleştirdik. Tabii ki bunlar Selçuklu’da yaşamış, sultanlar, hanım sultanların yer aldığı, yağlı boya tablolarının yer aldığı bir projedir. 15 il, 17 bin kilometre yol kat edeceğiz. En son İstanbul’da bu turnenin sonuna ulaşacağız. Bir sonraki yıl inşallah Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerini dolaşacağız. Severek yaptığımız bir şey. Her birinin bir hayatı, Anadolu’ya kattıkları var.

“Bundan 20 sene evvel 3-5 heykelimiz vardı”

Heykelleri yapmaya çok azla başlamıştık. Bundan 20 evvel 3-5 heykelimiz vardı. Kitre denilen bir malzeme var. Bugün ebru sanatında da kullanıyor. Gevhen otu, yanı bir kaktüs, yardığınız zaman içerisinde bir reçine çıkıyor. O reçine kuruyor üzerine sıcak su dökülüyor ve içerisinden zamk meydana geliyor. Selçuklular bu karşımı bir yapıştırıcı olarak kullanmışlar. Bakıyoruz, yıllar geçmiş aradan, neredeyse bin yıla yakın süredir, mezar taşlarının ya da kervansarayların yıkılmadığını görüyoruz. Biz bu malzemeyi pamuklarla birleştirip heykelleri oluşturduk.

“Heykellerin üzerindeki sakallar ve saçlar insan saçı”

Heykellerin üzerinde kullanılan sakallar ve saçlar insan saçıdır. Artı deriler, kürkler, kumaşlar bir metre bir metre dokutturuldu. Kürkler ve günmüşler orijinal. Heykellerde hiçbir şekilde sentetik bir madde kullanılmamıştır” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal