Kim Halkçı Kim Zamcı?

Çanakkale Belediyesi Kasım ayı Meclis Toplantılarının 4. Bileşiminde bütçe görüşmeleri yapıldı. Suya yapılacak olan zam konusu bütçe görüşmelerinde tartışıldı. AK Parti Grubu, suya zam yapılmaması gerektiğini, suyun belediyeler tarafından ucuz karşılanması gerektiğini belirti. MHP Grubu, AK Parti Grubu’na destek verirken, İYİ Parti çekimser kaldı. Sonuç olarak AK Parti Grubu’nun ‘suya zam yapılmasın’ önerisi, CHP’li Belediye Meclis üyelerinin oyları ile reddedildi. Çanakkale Belediyesi suya yapılacak olan zammın önünü açtı.

Belediyelerin vatandaşlar için cüzi miktarlarla karşılaması gereken temel haklardan olan ulaşım ve su hakkı,  Çanakkale’de en çok tartışılan konu oldu. Çanakkale Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz aylarda almış olduğu kararla toplu ulaşıma zam gelmişti. Bu zam başta öğrenciler olmak üzere, toplumun her kesimi tarafından olumsuz karşılanmış ve tepki çekmişti. Çanakkale Belediyesi bu sefer de suya zam yapılmasının önünü açtı.

“AK PARTİ; ‘SU UCUZ BİR ŞEKİLDE VATANDAŞA SUNULMALIDIR’ DEDİ”
Belediye’nin Kasım ayı Meclis toplantılarının, dördüncü bileşiminde konu su zammı oldu. Belediye suya zam yapılması teklifini Meclis’e sundu. Bütçe görüşmeleri sırasında su zammı teklifine, AK Parti Grubu adına, Grup Başkanvekili Esra Yüksel tepki gösterdi. Yüksel, “Belediyelerin asli görevleri arasında su hakkını vatandaşa sağlamak vardır. Suya zam yapmayalım, eğer maddi olarak bir bütçe açığı varsa diğer kalemlerden bu açık giderilebilir” dedi.

“CHP’NİN OYLARI İLE REDDEDİLDİ”
Grup Başkanvekili Esra Yüksel tarafından AK Parti adına yapılan bu öneri sözlü olarak oylamaya sunuldu. MHP, zam yapılmaması konusunda AK Parti’ye destek olurken, İYİ Parti’li meclis üyeleri kamuyu yakından ilgilendiren bu karar karşısında çekimser kaldılar.

“VATANDAŞ KAYGILI”
AK Parti’nin zam yapılmasın önerisi, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri’nin oyları ile reddedildi. Çanakkale Belediyesi önümüzdeki aylarda yapılacak meclis toplantısında suya zam gelmesinin önünü açtı. Vatandaş toplu ulaşıma gelen zamdan sonra, belediyelerin vatandaşın yaşamını kolaylaştırması gereken yerde nasıl zorlaştırdığını izler oldu.

Öte yandan 2020 bütçesi kalem kalem okunup oynanırken bazı birimlere ayrılan bütçeler oy birliği ile bazıları ile oyçokluğu ile geçti.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com