“Kadının neler yapabileceğini göstermek istiyoruz”

Emekçi Kadın Platformu Başkanı Sibel Bozkurt, Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde açtıkları sergiyle ilgili GÜNDEM’e açıklamalarda bulundu. Bozkurt, hayata geçirdikleri projeleriyle kadını evden çıkarmak ve sosyal hayata entegre etmeyi amaçladıklarını belirterek “Birçok kadın derneğinden daha aktif çalışıyoruz ve ortaya koyduğumuz çalışmalarla da kadının ekonomik olarak neler yapabileceğini göstermek istiyoruz” diye konuştu.

Çanakkale Emekçi Kadın Platformu’nun Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde açtığı kermesi GÜNDEM olarak ziyaret ettik. Pek çok kadının çeşitli alanlarda ortaya çıkardığı el emeği göz nuru eserleri ise Platform Başkanı Sibel Bozkurt’un ağzından dinledik. Bozkurt, 2 gün süren kermesle ilgili şu bilgilere yer verdi:

“Kadınlarımızı evden çıkarmayı amaçlıyoruz”

“Grubumuzdaki kadınların hemen hemen hepsi ihtiyaç sahibi kadınlar. Bizler de yılda bir veya iki kere de bu tarz etkinlikler düzenleyerek onlara destek oluyoruz. Bireysel çalışmalar da yapıyoruz; sokak hayvanları, öğrencilere burs, ikinci el eşya için ihtiyaç sahibi olan öğrenciler… Aynı zamanda kadınlarımızı evden çıkarmak ve ürettikleri ürünlerin daha iyi pazarlara açılmasını amaçlıyoruz. Bu yıl Çan üretici Kadın Grubu da geldi Çan’dan. Onlar da bize destek oluyorlar. Bizler, kadının ekonomik olarak neler yapabileceğini göstermek istiyoruz.”

“Mış gibi yapmıyoruz”

Sibel Bozkurt, birebir hayatın içinde olduklarını ve bu yüzden pek çok dernekten aktif çalıştıklarını belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Takı, örgü, iğne oyası, çeyiz, eski eşyalar, organik gıda üretimi gibi çeşitli alanlarda çalışan arkadaşlarımız var. Bir araya gelip imece ile güzel işler ortaya çıkarıyoruz. Şu an için 16 kişiyiz kermeste. Ama burada olmayıp ürünleri olan 40 kişi var ve 100’ün üzerinde de aktif üyemiz var. Dönüşümlü olarak pazarlara da çıkıyoruz. Dernek olarak Çanakkale’deki birçok kadın derneğinden daha aktif çalışıyoruz. Çünkü birebir hayatın içindeyiz, ‘mış’ gibi yapmıyoruz.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com