Çiftçi yağış bekliyor

Sıcak ve kurak geçen Kasım ayı, girdi maliyetleri ile boğuşan çiftçiye bir darbe daha indirdi. Son zamanların en sıcak Kasım ayında çiftçi artık yağış bekliyor. CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses, “Kurak geçen bir Kasım ayı ile karşı karşıyayız. Bu iklim değişikliğinin kendisini artık hissettirdiğinin bir kanıtıdır” dedi.

Çanakkale’de Kasım ayı sonbahar gibi değil adeta ilkbahar gibi geçmeye devam ediyor. Sıcaklıkların ortalama 20-25 derece dolaylarında seyir etmesi, vatandaşı yakacak ve ısınma masrafından kurtarırken, çiftçi için sıcaklıklar alarm vermeye başladı. Özellikle toprağa tahıl ürünleri eken çiftçi dört gözle yapış bekliyor. Sıcak geçen havalarda toprağa ekilen ürünler, çiftçiye zarar olarak geri dönüyor.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz çiftçi kimliği ile bilinen CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses, “Geçtiğimiz senelerde böyle bir durum ile karşı karşıya değildik. Kasım ayı geldiği zaman sıcaklar ortalama 10 dereceye kadar düşer ve üretim faaliyetleri durmaksızın yoluna devam ederdi. Bu sene farklı bir meteorolojik tabloyla karşı karşıyayız. Çanakkale’de Kasım ayında sıcaklıklar 20 derecenin üzerinde gidiyor. Bu durum arpa, buğday gibi tahılları eken üretici için kabus demektir. Tam anlamıyla masraf demektir.

İklim değişikliğinin artık gelinen noktada kendisini net bir şekilde hissettirdiğini söyleyebiliriz. Yağmur beklenen Çanakkale’de daha doğru dürüst bir yağış görülmedi. Önümüzdeki günlerde toprağın ıslanması gerekmektedir. Çiftçi dört gözle yağış bekliyor.” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com