‘Sudan sebepler’ piyasayı vurdu

Balıkçılığın önemli bir geçim kaynağı olduğu Çanakkale’de mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar balık piyasasını olumsuz etkiledi. Su yeterli düzeyde soğumadığı için pek çok balık türünde fiyatlar tavan yaparken, palamut gibi bu yıl avcılığı verimli geçmeyen balık türleri ise tezgahta kendine yer dahi bulamadı.

Yurdun güney ve batı taraflarında sonbahar mevsimi adeta ağustos ayı gibi seyrederken iklimsel değişmenin uğradığı gecikme, pek çok sektörü de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Özellikle sonbahar kış aylarında, balık yasaklarının bitmesiyle birlikte avcılığı yapılan balık türleri, son denemde neredeyse avlanamaz oldu.

Deniz suyunun soğuması bekleniyor

Öyle ki geçtiğimiz sene tanesi 10 TL’ye satılan palamudun bu sene taban fiyatı 30-40 TL dolaylarında… Bununla birlikte hamsi 25, istavrit 25, deniz levreği 70, çupra 40 TL, sardalye 10-15 TL civarlarında tezgaha çıkıyor. Hal böyle olunca da ‘sudan sebeplerden’ etkilenen piyasada gözler deniz suyu sıcaklığının düşmesine kenetlenmiş durumda… Hem balıkçı esnafın hem de vatandaşın bütçesini rahatlatacak gelişme ise kasım sonu ile birlikte sıcaklıkların düşerek mevsim normallerini yakalamasından geçiyor.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com