“Atikhisar havzasında onarım çalışması başlamalıdır”

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından dün Kirazlı Altın Madeni sahası ile ilgili bir açıklamada bulunuldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, Kirazlı’daki faaliyeti durdurduk söyleminden sonra kurul yapmış olduğu açıklamada, “Atikhisar Barajı su toplama havzasını koruyarak yeniden güvenli hale getirecek biçimde iyileştirilmesi ve onarılması çalışmalarına ivedilikle başlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde CHP’li vekillerinin ısrarları karşısında bir açıklamada bulunmuştu. Bakan Kurum, Kirazlı’daki altın madenciliği faaliyetlerinin durdurulduğunu belirtmişti. Konuyla ilgili dün Halk Bahçesi’nde, saat 13:00’de Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından basın açıklaması yapıldı.

“Yerel basında önemli bir haber yayınlandı”

Prof. Dr. Murat Türkeş tarafından okunan açıklamada, “11 Kasım 2019 tarihinde, 2020 Bütçe Görüşmeleri sırasında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un, Çanakkale Milletvekili Sayın Özgür Ceylan’a verdiği yanıtta, özetle, ‘Biz de doğamızı, çevremizi herkes gibi korumak istiyoruz. Bize bırakılmış emanetleri çocuklarımıza en iyi şekilde koruyarak aktarmak istiyoruz ki bu çerçevede zaten bu süreci de durdurduk’ dediğine ilişkin olarak Çanakkale yerel basınında bize göre bundan sonraki süreç ve sonuçları açısından önemli olduğunu düşündüğümüz bir haber yayımlandı.

“Onarım çalışmalarına ivedilikle başlanmalıdır”

Bu kapsamda, siyanürlü maden şirketinin Kirazlı Balaban’ı terk eder etmez, konuyla doğrudan ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte, bir orman ekosistemi katliamının yapıldığı bu alanın, bazı bölümlerinin yeniden ağaçlandırılması, özellikle henüz orman toprağının kazınmadığı bazı bölümlerindeyse doğal gençleştirme ya da yenilenmeye yönelik korumanın sağlanması, eğimli ve toprağı tümüyle kazınmış bölümlerin ise en uygun ya da doğaya daha fazla zarar vermeyecek olan ağaçlandırma ve bitkilendirme teknikleri kullanılarak, kesimlerden önceki ağaç ve çalı türlerini de dikkate alarak, erozyonu önleyecek ve Atik Hisar Barajı su toplama havzasını koruyarak yeniden güvenli hale getirecek biçimde iyileştirilmesi ve onarılması çalışmalarına ivedilikle başlanmalıdır.

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu ve bileşenleri böyle bir çalışmaya en başından başlayarak her türlü desteği verecektir” ifadeleri yer aldı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com