“Babamızı Kaybettik”

Devrimleriyle, hayatıyla, karakteriyle yalnızca Türkiye’ye değil dünyaya “örnek insan” olan Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, tam 81 yıl önce bugün hayata gözlerini yumdu.

Her ’10 Kasım’ geldiğinde, hiç tanışmadığımız ama çocukluğumuzdan beri birlikte büyüdüğümüz ve çok iyi tanıdığımız insan için yüreğimizin en derininde hissederiz o büyük acıyı… Bugün en çok ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz zamanda, ‘Neden erken öldü? Yaşasaydı bugün ne olurdu? Ülkede neler değişirdi?’ soruları hepimizin kafasında zaman zaman yer etmiştir. Hatta çıtayı yükseltip hasretle “bir daha gel” diye çağıranları mutlaka hepimiz duymuşuzdur.

Evet bugün yine büyük matem günü… Koskoca bir ulusun yediden yetmişe gönlünde taht kuran lider için vefat yıl dönümünde neler anlatılır neler yazılır. Ya öldüğü gün ne yazılır? Bir gazetecinin en zor günü en zor yayınıdır belki de… O dönemde yaşamış olsaydık muhtemelen görevimizi yapmakta çok zorlanırdık. Kalemin yazmadığı dilin sustuğu o kara gün…

81 yıl önce o büyük Türk aramızdan ayrılırken bazı ulusal gazeteler ,babamızı kaybettik derken bazıları ise büyük matem günü olarak duyurmuştu. Ne güzel ifadedir “Babamızı Kaybettik”… Evet O, bu ulusun babasıdır. Bir baba nasıl ki ailesine kol kanat gerer, çocuklarının geleceğini düşünürse o da ulusunu ve ulusunun geleceğini tüm öngörüsüyle düşünerek atmış adımlarını… Atatürk devrimlerine bağlı bir kadın olarak; bugün bu ülkede ikinci sınıf muamelesi görmüyor, Başbakan olabilecek seviyede seçip – seçiliyor, hatta yurtiçinde ve yurtdışında saygın bir bilim insanı olabiliyorsak bu, ulusumuzun babası sayesindedir. Bunu her Türk kadını bilir ve bambaşka bir saygı duyar.

VE O DEĞERLİ GAZETE SAYILARI…

Atamızın vefatı sonrasında yaşananlara dair hatta tam da o acı güne dair ulusal gazetelere Gündem Gazetesi olarak ulaştık. “Akşam”, “Kurun”, “Tan” ve “Cumhuriyet” gazetesinin o kadar değerli sayılarına ulaşıp derledik ki…

Okuyunca eminim sizin de en az bizim kadar gözleriniz dolacak.

Eylem Gözeldere

 

Not: Dönemin gazeteleri, 10 Kasım haftasına özel bu hafta sonu İl Halk Kütüphanesi’nin yetişkin bölümünde sergileniyor.

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com