Tarihi alana 4 bin adet lavanta

Tarım arazilerinin etkin kullanılması, kırsal turizme olan ilgiyi arttırmak ve turizm faaliyetlerini çeşitlendirmek adına, Tarihi Alana yaklaşık 4 bin adet lavanta dikildi.

Alçıtepe Köyü’nde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Eceabat Kaymakamı Hasan Ongu ve Alçıtepe köylüleri, lavanta dikimi için bir araya geldiler.

Tarım arazilerininin etkin kullanılması, kırsal turizmi hareketlendirmek, Tarihi Alan’da turizm çeşitliliğini arttırmak amacıyla Alçıtepe Köyü’nde bulunan kamu arazisine lavanta çiçekleri dikildi. Isparta’da bulunan lavanta bahçelerinin meşhurluk seviyesi günden güne artarken, Çanakkale’de yapılan bu faaliyet ile bölgede oluşacak lavanta bahçeleri dikkat çekecek. Toplamda dört bin adet dikilen lavanta bitkisi ile bölgede fotoğrafçılık alanında daha etkili bir bölge olması planlanmakta.

Lavanta üretiminin yaygınlaşması ile tarımsal faaliyetin artması ile birlikte bölgeye ekonomik katkısıda projede göz önüne alındı. Çalışmanın yürütücüleri olan Tarihi Alan Başkanlığı personellerinden Peyzaj Mimarı Özge Uruk, Ziraat Yüksek Mühendisi Begüm Kök ve Ziraat Mühendisi Samet Kırmacı’nın lavanta bitkisinin Tarihi Alanın gelişmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Etkinlikte konuşan Tarihi Alan Başkanı, “Etkinlik de konuşan Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “ Yaptığımız araştırmalarda lavanta bitkisinin Tarihi Alanı daha da güzelleştireceğini düşünüyoruz. Özellikle Tarihi Alan’da bulunan köylerinde  kalkınmasında önemli rol oynayan tarım faaliyetine bir yenisini daha ekliyoruz. Bu bölgede ilk defa gerçekleştirilen bu proje çiftçilerimize de örnek olacaktır. Burası hem tarihi ile hem doğası ile hem renkleriyle eşsiz bir coğrafya zaten. Bizler de bunu her çalışmamızda bir adım daha ileriye götürmek, daha da güzelleştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com