“Orman Bölge Müdürlüğü’nü uyarıyoruz”

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu, dün saat 13.30’da Orman Bölge Müdürlüğü önünde bir basın açıklamasında bulundu. Koordinasyon Kurulu, yapmış olduğu açıklamada, “Orman Bölge Müdürlüğü önünde Kirazlı-Balaban konusunda yaptığımız son açıklamadır. Devam eden ağaç kesimleri konusunda Orman Bölge Müdürlüğü’nü uyarıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından, dün saat 13.30’da Orman Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklamasında bulunuldu. Açıklamanın konusu Kirazlı- Balaban olurken, Kurul yapmış olduğu açıklamada, bu Orman Bölge Müdürlüğü’ne uyarımızdır ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamada, “10 yılı aşkın süredir devam eden mücadelemizde, Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Projesine ilişkin 13 Ekim’de süresi biten işletme ruhsatının yenilenmemesi umut olmuştur.

Doğu Biga Madencilik ÇED raporunda 45,650 ağaç kesiminin yapılacağını bildirmiş olmakla birlikte, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı 13,400 ağacın kesildiği açıklamış, TEMA Vakfı ise yapılan havadan çekimler (drone) ve belirlenen koordinatlar içinde uzmanlara ağaç sayısı tespiti yaptırmış ve 195,000 ağaç kesildiğini belirtmiştir.  Türkiye Ormancılar Derneği tarafından 5 Kasım 2019 günü yapılan açıklamada ise, resmi orman envanter ve amenajman kayıtları temel alınarak 20 Eylül itibariyle Kirazlı Balaban siyanürlü altın madeni projesi ruhsat alanında kesilen ağaç sayısının 347,815 olduğunu ve kesimin devam ettiğini açıkladı.

Buradan bir kez daha Orman Bölge Müdürlüğü’nü Kirazlı Balaban’da devam eden ağaç kesimini durdurması konusunda uyarıyoruz” denildi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com