“Önemli olan ranta kapılmamaktır!”

8 Kasım Dünya Şehircilik Günü dolayısıyla, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bir konferans düzenlendi. Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin katıldığı konferansta konuşmacı Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dı. Başkan Gökhan, öğrencilere hitaben yapmış olduğu konuşmasında, “Çanakkale’nin önümüzdeki yıllar için planı hazırdır. Önemli olan planı delmemek, ranta kapılmamaktır. Bizimde plancılarımız var ama bilimsel akla her zaman ihtiyacımız var” ifadelerinde bulundu.

8 Kasım Dünya Şehircilik Günü dolayısıyla, ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde dün saat 10.00’da bir konferans organize edildi. Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin katıldığı konferansın konuşmacısı Belediye Başkanı Ülgür Gökhan oldu. Program Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arzu Başaran Uysal’ın konuşmaları ile başlarken, etkinliğe Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kelkit ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal’da katıldı.

“Çanakkale’nin İstanbul olması kabustur!”

Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerinin dikkatle dinledikleri Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuşmasının bir bölümünde 1915 Çanakkale Köprüsü’ne değindi. Başkan kent içerisinde köprü yapıldıktan sonra, Çanakkale değişecek, nüfus artacak, Çanakkale bambaşka bir şehir olacak söylemlerine cevap verdi. Başkan Çanakkale’nin İstanbul olma ihtimali tam bir kabustur. Bizim önümüzdeki yıllar için Çanakkale için planlarımız mevcuttur dedi.

“Çanakkale’nin şehir içi planları mevcuttur”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Malum köprü gelecek. Bu kent zamanla İstanbul olacak. Köprüden sonra 1 milyon nüfus olacak. Bu söylemlerin hepsi kabustur. Bunun Türkçesi Allah korusundur. Burada Şehir Plancılarına çok görev düşüyor. Kentin gelişimi ile ilgili Çanakkale’nin şehir içi planı mevcuttur. Burada önemli olan bu kararları delmemektir.

“Bilimsel akla ihtiyacımız var”

Yerleşim alanı, tarım alanı, sanayi alanı Çanakkale’de bellidir. Önemli olan bu kararlardan taviz vermemektir. Türkiye’de en kötü şey ranta kapılmaktır. Ranta boyun eğmektir. Ona karşı gelememektir. Onun için, biz bu plana sahip çıkarsak, ben 17 yıldır Çanakkale Belediyeye Başkanıyım, bugüne kadar bir tek yeşil alanın konut alanına çevrildiğini duymazsınız. Kentin belli bir karakterini oluşturmaya çalışıyoruz. Bizimde plancılarımız var ama bilimsel akla ihtiyacımız var.

Biz eğer planlarımızı bozmazsak ve gelişim planlarımızı sağlıklı yaparsak, çok fazla sorun yaşanmayacaktır” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com