“İnanılır gibi değil!”

Tüm Türkiye’nin konuştuğu konu olan ıspanak zehirlenmesi sadece İstanbul ve Ankara’da değil, memleketin birçok bölgesinde vatandaşlar üzerinde panik yarattı. Zirai ilaçların kullanımının ne derece kontrolsüz yapıldığı açığa çıkmış olurken; vatandaş artık pazardan aldığı elmanın üzerinden ilaç sıyırdığını belirtti. Bir an önce laboratuarların devreye girmesi gerektiğini belirten Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, “Yaşanan hadise karşısında şaşkınız! Biz bile neyin ne olduğunu daha tam açıklayabilecek düzeyde değiliz. İnanılır gibi değil!” dedi.

Siyasi gerginlikler, dış politika, ekonomi rafa katlı, vatandaş sadece ıspanak konuşur oldu. Ispanak yiyecek miyiz yemeyecek miyiz? Bu soru hala daha cevap ararken, zirai ilaçların sebze ve meyvelere ne kadar konulduğu, ne kadar konulacağı, üreticilerin eğitim düzeyleri tartışma konusu oldu.

Hibrit tohum ile üretim yapan Türkiye’de atalık tohumdan giderek uzaklaşmak, beraberinde zirai ilaçlara bağımlı bir tarımsal üretimin yolunu açtı. Çiftçi önce gübresini sonra ise alacağı ilaçları düşünür oldu. Fosfor, sülfat, demir, kalsiyum derken, toprağa su dışında neredeyse 50 kimyasal değer oldu.

Bu durum ise en son ıspanakta patlak verdi. Hala neyin ne olduğuna yetkililer bile anlam veremezken, Çanakkale’den yaşanan konuya karşı tepkiler yükselmeye başladı. Bir an önce İl Gıda Kontrol Laboratuarının işler hale gelmesi gerekir diyen Ziraat Mühendisler Odası Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, Çanakkale’deki laboratuar, daha aktif çalışmalıdır ifadesinde bulundu.

“Konunun daha derin araştırılması lazım”

Savaş yaşanan hadise ile ilgili, “Ispanakta aslında zararlılara karşı ilaç kullanımı düşük. Fazla gübreleme olduğunda azot birikimi olabilir ama bu da zehirleme düzeyinde olacak gibi değil. Dolayısıyla açıklaması zor bir durumla karşı karşıyayız. Resmi açıklamada, ıspanağın içerisinde zehirli bir otun bulunduğu belirtildi ama bu bugüne kadar duyulmuş bir şey değildir. Ziraat Mühendislerinin kafası karışık! Konunun daha derin araştırılması lazım.

“Çanakkale’de bir laboratuar var ama bütçesinin desteklenmesi gerekmektedir”

Çanakkale’de Tarım Bakanlığı’na bağlı bir laboratuarımız var. Bu laboratuarın bütçesinin desteklenmesi gerekmektedir.  Laboratuarda ekipman ve nitelikli personel de var. Denetimlerin düzenli yapılabilmesi için bütçe desteklemesi şart!” dedi.

“Psikolojik olarak ıspanaktan uzak duruyoruz”

Öte yandan üretici ve CHP İl Genel Meclisi Üyesi İsmail Gürses konuyla ilgili, “Psikolojik olarak insanlar ıspanaktan uzak durdular. Bu sorun bütün ürünlerde var. Aynı tehlike bir daha yaşanabilir. Gıda kontrol laboratuarlarının, hallerden ve Pazar yerlerinden numune alıp, ilaç kalıntısı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

“Denetimler sık yapılmalıdır”

Çanakkale’de gıda, kontrol laboratuarı var. O laboratuarın çalışması gerekmektedir. Denetimler ve incelemeler daha düzenli yapılırsa, sorunun önüne geçilebilir” ifadelerinde bulundu.

Çanakkale Belediyesi, gıda kontrol laboratuarı kuramaz mı?

Kooperatifleşme vaatleri ile bilinen Çanakkale Belediyesi, kuracağı bir gıda kontrol laboratuarı ile üreticiye destek olamaz mı soruları vatandaşlar tarafından dillendirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulacağının sinyalleri verilen laboratuar, Çanakkale’de neden olmasın… Belediye böylelikle, pazara sürülen ürünlerden ve halde satışa hazır ürünler üzerinde kontrol sağlayabilir ve alınacak numunelerde yapılacak incelemelerde, ilaç kalıntısının önüne geçebilir.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com