52 yangında 222 hektar alan zarar gördü!

Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, geçtiğimiz gün ulusal ve yerel basın mensupları ile buluştu. Basın mensupları ile gerçekleştirilen toplantıda Bölge Müdürü Demirci, kamuoyunun merak ettiği konulara açıklık getirdi. “Çanakkale’de 2019 yılında kaç yangın çıktı? Meydana gelen yangınlarda ne kadar alan hasar gördü? Yangın gören alanlarda yeşillendirme çalışması yapıldı mı? Yangından zarar gören araziler imara açıldı mı?” soruları, Bölge Müdürü Enver Demirci tarafından tek tek cevaplandı…

Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci dün, Dardanos’ta bulunan, Yangın Koordinasyon Merkezi’nde, saat 9.30’da basın mensupları ile bir araya geldi. Ulusal ve yerel basın mensuplarının katıldığı toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Demirci, Çanakkale halkının ormanlar konusunda merak ettiği birçok konuya açıklık getirdi. Özellikle yangında tahrip olan alanların imara açılıp açılmaması ile ilgili, Bölge Müdürü Enver Demirci, “Kesinlikle öyle bir durum yoktur. O alanların imara açılması mümkün değildir!” dedi.

“2019 yılında 222 hektar alan zarar görmüştür”

Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, 2019 yılı içerisinde Çanakkale bölgesinde çıkan yangınlarla ilgili bilgilendirmede bulundu. Bölge Müdürü Demirci konuyla ilgili, “2019 yılında Çanakkale ilinde, 52 orman yangını meydana geldi. Bu yangınlarda 222 hektarlık orman alanı zarar gördü. Bu yangınlarda zarar gören alanların tamamına yıl içerisinde, ormancılık tekniği açısından yapılması gereken tüm işlemler yapılmış olup, tekrar eski haline getirmek için tüm çalışmalar başlatılmıştır.

“Orman yangınlarında tahrip olan alanlar imara açılmamıştır!”

Kamuoyunda, yangın meydana gelen alanların imara açılması gibi durumlar söz konusu oluyor. Yangın meydana gelen alanlar kesinlikle imara açılmamıştır, açılmayacaktır! Bundan sonrada böyle bir durumun olması söz konusu değildir” dedi.

“Karşı ateş yöntemi büyük yangınlarda başvurduğumuz bir yöntemdir”

Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, geçtiğimiz aylarda Tarihi Alan’da meydana gelen yangında da kullanılan bir teknik olan karşı ateş yöntemi hakkında bilgilendirmede bulundu. Demirci karşı ateş yöntemi ile ilgili, “Bu teknik sık sık ormancıların kullandığı bir tekniktir. Özellikle büyük yangınlarda biz bu tekniği kullanırız. Bu müdahalelerin hepsini kamuoyuna duyurma gibi bir durumumuz olmuyor. Mesala bu sene İzmir’de, oradaki tecrübeli bir arkadaşımızın büyük yangını önleme noktasında yapmış olduğu bir çalışmaydı.

Burada, Gelibolu’da da bu tekniğe başvurduk. Muğla özelinde çıkan yangınlarda, Dalaman, Göcek yangınlarında da karşı ateş yöntemi ile yangınların büyümesi önlenmiştir” ifadelerini kullandı.

“Her yıl 2.5 Milyon fidan Çanakkale’de dikilmektedir”

Yangınlarda zarar gören alanların tekrar yeşillendirilmesi ile ilgili olarak ise Bölge Müdürü Demirci, “Yanan alanlar bildiğiniz gibi yılı içerisinde tekrar ağaçlandırılmaktadır. Bozuk sahaların iyileştirilmesi, yaşlı ormanların gençleştirilmesi ve ormana katılan yeni arazilerin ormanlaştırılması maksadıyla, Çanakkale ilinde her yıl düzenli olarak çalışma yürütülmektedir. Çanakkale’de yılda 3 milyon fidan üretilip, 2 buçuk milyonu her yıl Çanakkale’de dikilmektedir” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com