Kirazlı’da kesilen ağaç sayısında yeni gelişme!

TMMOB Orman Mühendisleri Odası eski Genel Başkanı Salih Sönmezışık, dün bir basın açıklamasında bulundu. Sözmezışık yapılan incelemeler neticesinde, Kazdağları’nda, Kirazlı-Balaban mevkiinde bulunan altın madeni sahasında kesilen ağaç sayısı ile ilgili yeni bir gelişme paylaştı. Sönmezışık, bu güne kadar söylenen tüm rakamları alt üst ederek, öyle bir rakamı kamuoyu ile paylaştı ki sayı yüz binlerce…

Kirazlı-Balaban mevkii olarak bilinen alanda Alamos Gold adlı Kanadalı şirket tarafından sürdürülen metalik madencilik faaliyeti kısa bir zaman önce durmuştu. Şirketin işletme ruhsatının yenilenmemesi sonucunda bölgede yürütülen tüm işlemler durmuş ve şirket projeyi askıya almıştı.

Bugüne kadar Kirazlı’da altın madencilik sahasının açılması ve kurulması için kesilen ağaç sayısı birçok defa dillendirildi. Bakanlık, Orman Bölge Müdürlüğü, Maden Şirketi, TEMA sürekli olarak bir rakam açıkladılar. Bugüne kadar açıklanan kesilen ağaç sayısı rakamlarını alt üst edecek yeni bir rakam dün kamuoyu ile paylaşıldı.

Orman Mühendisleri Odası eski Genel Başkanı Salih Sönmezışık tarafından yapılan basın açıklamasında, Sönmezışık, “Kesilen ağaç sayısı 347 bin 815 olarak tespit edilmiştir. Özetle, Kirazlı’da ahlaki değerler göz ardı edilerek, ihanet ve ihmalin egemen olduğu bir cinayet işlenmiştir. Bu nedenle, proje hemen iptal edilmeli ve ruhsat bir daha uzatılmamalıdır” dedi.

Öte yandan siyanür konusuna değinen Sönmezışık, “Altın üretimi sürecinde alanda 18 bin 900 ton siyanür kullanılacağı ifade edilmektedir. Bu durum Çanakkale’de başta insanlar olmak üzere tüm canlılar için büyük bir risk oluşturmaktadır. Çünkü Çanakkale, deprem üretme potansiyeline sahip diri faylar üzerinde yer almaktadır” dedi.

Ağaçlar kesildikten sonra oluşan oksijen kaybının altını çizen Sönmezışık, “Maden alanında ağaçlar kesildiği için onların yarattıkları fonksiyonlarda kesilmiş, yok edilmiştir. Bu bağlamda alanda 59 bin 650 ton karbon birikimi kaydolmuştur. Yanı sıra, her yıl üretilen Bin 391 ton oksijen kaybolmuştur” dedi.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com