Hayaller dünyasına ince bir dokunuş…

Emekli Müzik Öğretmeni Selahattin Şengül’ün Kemal Yeri Sokak’ta, bijuteri ve hobi merkezi olarak açtığı ‘Hayal Evi’ kentin sanatsal yüzüne zemin hazırlayan butik işletmeler arasındaki yerini aldı. Ahşap, seramik, akrilik boyama, her türlü kalıp, takı, boncuk ile teraryum obje ve malzemelerinin oldukça uygun fiyatlara satıldığı işletme, daha şimdiden hayaller dünyasına balans ayarı çekti…

Yıllarını eğitime adamış emekli bir müzik öğretmeni Selahattin Şengül… Aslen Selanikli fakat doğma büyüme İstanbullu olan Şengül, emekliliğinin ardından ise Çanakkale sevdası ile kendini bir anda bu topraklarda bulmuş. Kendi ifadeleriyle “Akşam 9’da karar verdim, sabah 9’da otobüse binerek Çanakkale’ye geldim” diyor.

“HER MADDEYİ, GÖRSEL GÜZELLİĞE DÖNÜŞTÜRMEYİ SEVİYORUM”

1 yıl önce adımını attığı Çanakkale’de çeşitli girişimleri de olmuş Şengül’ün fakat kendini, el becerisini hayalleriyle buluşturarak açtığı ‘Hayal Evi’nde bulmuş. Selahattin Şengül, o günleri şöyle anlatıyor:

“İstanbul’dan bir sene önce geldim Çanakkale’ye… Bir anda oldu aslında. Akşam 9’da karar verdim sabah 9’da otobüse bindim. Emekliliğimi burda geçirmek istedim açıkçası… Daha önce 1 yıl içinde başka girişimlerim de oldu. Ama sonra Hayal Evi’ni açmaya karar verdim. İthalatçı tanıdıklarım olduğu için malzemelerimi de uygun fiyata alıyorum. Kendimi bu işte buldum, diyebilirim. Bu işle uğraşmayı, her türlü atık maddeyi görsel güzelliğe dönüştürmeyi seviyorum.”

“ERKEKLERİN TALEBİ KADINLARLA YARIŞIR HALE GELDİ”

Selahattin Şengül, Hayal Evi’ndeki ürün çeşitliliğini ise şu sözlerle anlatıyor: ”Ahşap boyama için ahşap objeler, pasta kalıpları kek kalıpları, sabun kalıpları, taş tozu, seramik çamuru, tuval, resim boyaları akrilik boyalar, yağlı, guaj boyalar, boncuklar, teraryum obje ve malzemeleri… Çok sayıda ürün var. Talep de şu an için umduğumdan çok daha fazla… Açarken umutsuzdum ama şu an gayet iyi. Kadınların talebi çok olsa da özellikle son zamanlarda erkeklerin talebi de kadınlarla yarışır hale geldi.”

“AMACIM SOSYAL BİR ORTAM YARATMAK”

Amacının ekonomik kaygıdan çok insanların kendilerini geliştirebilecekleri, sosyal bir ortam yaratmak olduğunu belirten Şengül, sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Burası her şeyden çok insanların sosyalleştiği bir yer oldu. İnsanlar geliyor, otuyor, kendi malzemesini yapıyor, parasını veriyor, gidiyor. Çayımızı, kahvemizi de ikram ediyoruz. Yani sosyal olarak burayı daha sıcak hale getirmek istiyorum, parasında değilim, ekonomik olarak çok getirisi olsun diye de yükselmiyorum. Vatandaşlar gelsinler, ben bildiklerimi öğreteyim, muhabbet edelimi güler yüzümüzle ağırlayalım onları, amacımız bu…”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com