İlk şehitlerimiz saygıyla anıldı

Çanakkale Savaşları’nda şehit düşen ilk askerlerimiz için, dün Seddülbahir Kalesi’nde anma töreni gerçekleştirildi.

3 Kasım 1914 tarihinde şehit düşen ilk askerlerimiz, dün Seddülbahir Kalesi’nde düzenlenen tören ile anıldı. Anma töreninde konuşan

Anma törenine Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Eceabat Kaymakamı Hasan Ongu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, Avustralya Büyükelçi Yardımcısı Jeremy Gruith, daire amirleri, askerler, öğrenciler ve kent sakinleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı personeli Özgür Kaya’nın günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla devam etti.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, “Çanakkale ruhunun doğduğu bu topraklarda ilk şehitlerimizi verdiğimiz günün 105’inci yıl dönümünde, şanlı ecdadımızın huzurunda şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmanın manevi onurunu hep birlikte yaşıyoruz. Bağımsızlık, vatan, bayrak ve kutsal değerlerimiz uğruna şehit olmayı ulaşabilecek en yüksek mertebe, en kutsal paye bilen şanlı ecdadımız, bizlere destanlarla örülmüş mukaddes bir miras bırakmıştır.” diye konuştu.

Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ise “Bugün 105 yıl önce 3 Kasım 1914’te hemen arkamızda bulunan denizde, o dönemin düşman donanması Seddülbahir’e haksızca, hukuksuzca saldırmış ve Çanakkale’nin ilk şehitlerini vermişizdir. Bu şehitlerimiz Çanakkale’de 1 yıl sürecek olan savaşın ve o büyük destanın başlangıç sürecini oluşturmuşlardır. Çanakkale’nin ilk şehitleri, ilk kahramanları olarak tarihi geçmişlerdir. Biz de bugün o büyük kahramanları, büyük ecdadımızı hatırlamak, unutmamak ve unutturmamak için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

Şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından dua edilen anma programı, İlk Şehitler Kabristanlığı’na karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com