Şehit torunları atalarını andılar

Türk Kızılay Toplum Merkezi Yararlanıcıları, Cumartesi günü Çanakkale’deydiler. Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan’ın da katıldığı kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Çanakkale Savaşları’nda şehit olan askerlerimizin torunları, sonrasında Şehitler Abidesi’ne ziyarette bulundular.

Kızılay Toplum Temelli Göç Programları Koordinatörlüğü, Sosyal Uyum Programı kapsamında, toplumların birlik ve beraberlikleri vurgusu ile ataları Çanakkale Savaşı’nda şehit olan aileleri Çanakkale’de bir araya getirdi. Farklı coğrafyalardan Çanakkale’ye gelen aileler önce Öğretmenevi’nde düzenlenen kahvaltılı programda bir araya geldiler, sonrasında ise Şehitliklere ziyarette bulundular.

Cumartesi günü gerçekleşen etkinliklere, Vali Orhan Tavlı, Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Kızılay Çanakkale Şube Başkanı Ergin Sezen ve şehit aileleri katıldı.

“Mehmetçiğimiz bu topraklarda destan yazdı”

Gerçekleşen kahvaltı sonrasında açıklamada bulunan Vali Orhan Tavlı, “104 yıl önce şanlı ordumuz, kahraman Mehmetçik’imiz bu topraklar bir destan yazdı. Bu topraklarda gözleri olanlar gerekli cevabı 104 yıl önce aldılar. Bugün de hep birlikte takip ediyoruz terör örgütlerini kullanmaya çalışanlara sınırlarımızda terör koridoru yaratmaya, Barış Pınarı Harekâtı’nda da şanlı ordumuz, kahraman Mehmetçik’imiz gerekli cevabı vermekte” dedi.

“Büyük bir ailenin bağlarını güçlendirmek için buraya geldik”

Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, gerçekleşen etkinlik ile ilgili, “Bu noktada coğrafyamızın her tarafında insanımızın emeği var, kanı var. Burada yakınlarımız, akrabalarımız var. Benim de büyük dedem gelmiş Çanakkale’de görev yapmış, yaralanmış sonra geri göndermişler. Hepimiz mutlaka hatıralarla büyüdük. Biz de bu hatıraları yâd etmek, büyük bir ailenin bağlarını güçlendirmek için buraya geldik” ifadelerinde bulundu.

“Biz birlikte Türkiye’yiz”

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ise, “Biliyoruz ki, ‘Biz birlikte Türkiye’yiz’ derken, gönlü Türkiye için atan, tüm bu toprakları hep beraber omuz omuza, yüzlerce yıllık, asırlık serüvenimizde beraber yürüdüğümüz dedelerimiz, bugün yine sizlere ev sahipliği yaparken, bu topraklar sizin diyebildiğimiz topraklar burası” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com