Hiçbir grubun tabanı yok

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi’nde 8 Kasım itibarı ile delege seçimlerine gidilecek. Seçilen delegeler sırasıyla ilçe başkan ve yönetimlerini; ardından da yazılan il delegeleri, il yönetimini ve başkanını seçecek.

Bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale teşkilatında iki karşı grup birbiriyle yarışırdı. En son Mavi ve Beyaz listeler yarışmış; bu yarış sırasında farklı skandallar yaşanmıştı. Seçimin ardından bazı isimler, siyaset sahnesinden zorunlu olarak uzaklaşmışlardı. Tüm bu olayların ardından da CHP içerisinde var olan gruplar, birbirini eritti.

CHP içerisinde grup temsilcisi ve lideri olarak bilinen isimlerden Hamza Karagöz, Serdar Soydan ikilisi ile Genel Başkan Yardımcısı (Çanakkale CHP’sinin güç odağı) Muharrem Erkek, İsmet Güneşhan ekürileri (Partinin en tecrübeli ismi Remzi Yiğit, yaşadığı olumsuzlukların ardından kendisini siyasetten emekli etti), Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık ve Rebiye Ünüvar ekürisi ile yarışa girmiş durumda gözüküyor.

İki eküri grubu temsilcilerinden İsmet Güneşhan, İl Başkanlığı unvanını devam ettirmek isterken; Ali Uyanık da Merkez İlçe Başkanlığına yeniden talip oldu. Kendi gruplarını kilit olarak gören Hamza Karagöz ve Serdar Soydan’ın ise bu lakaba çok uymadığı ileri sürülüyor. Bu grubun Belediye Meclis üyelikleri ile İl Genel Meclisi üye seçimlerinde gruplarına sahip çıkmadığı, kendi çocukları için grubu kullandıkları konuşuluyor.

Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık’ın grubunun diğer yarısı olarak bilinen ve üyeler üzerinde en geniş, en fazla destekçisi olan Rebiye Üvüvar’ın da son ön seçimde birlikte hareket ettiği isimleri, kendisinin seçilmesi için çoklu listelerle ayar çektiğine dikkat çekildi. Bilindiği ve hatırlanacağı gibi bu seçimin ardından da bazı ses kasetleri elden ele dolaşmıştı.

Tek güç belediye çalışanları…

Tüm bu bilgiler ışığında CHP içerisindeki gruplara bakıldığında, hiçbirisinin tabanının olmadığı gözleniyor. CHP içerisinde en güçlü grubun sadece ve sadece Belediye’de çalışanların olmasının altı çiziliyor. Eğer bu seçimde (ki öyle yapacaklardır) belediyede çalışanlardan çok sayıda delege yapılırsa, ekmeğini kaybetmemek için insanlar, özgür iradeleri ile değil, işaret edilen isme oy vermek zorunda bırakılacaklar. Bu mecburlar grubunu elinde tutanların da ipi göğüslemesi bekleniyor.

İl başkanı belki, ilçe başkanı kesin…

Çanakkale Cumhuriyet Halk Partisi’nde Merkez İlçe Başkanlığında kesin olarak Ali Uyanık’ın ismi çıkarken, il başkanlığı için İsmet Güneşhan ismine bu denli kesin gözü ile bakılamıyor. İlçelerden seçilecek olan isimlerin kimler olacağı ya da kime omuz vereceği kestirilemezken, çok sürpriz bir ismin de il başkanlığına aday olması mümkün.

Bu ismin kim olduğu bugünden kestirilemezken, siyasette Nirvana mertebesine erişmiş birisinin olduğu söyleniyor. Kim bilir? Bir bakmışsın, tüm CHP’liler bu ortaya atılan ismin etrafında toplanır da eski dirençli, Türkiye’ye önderlik etmiş, efsaneleri bir araya getirmiş günlerine dönüverir. Merkez İlçe başkanlığına seçilen ismi bilmem ama il başkanlığı makamına seçilen ismin koltuk odaklı değil, ideoloji odaklı bir ismin olması gerekiyor.

Kısacası Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale örgütü, en iyi bildiği iş olan birbiri ile didişmeli günlere girdi. Ama bu kez öyle gözüküyor ki; eskisi gibi birbiri ile mücadele ederken, partiye gelen dinamizm bu kez olmayacak. Nedeni ise son 10 yıldır ideolojiden uzaklaşan bu partililerin; koltuk odaklı, çıkar odaklı yarışmaya girmesinin getirdiği hantallıktır. CHP’nin bu seçimde silkelenip kendine gelmesini kimse beklemesin. Bunu bekleyen müthiş bir hayal kırıklığına uğrar.

Neden mi? Bunu sizler, en azından partililer benden daha iyi biliyor. Son yıllarda kimin kiminle iş tuttuğu, kimin nereden nereleri kiraladığı, kimin hangi şartlarda kimlerle ne işi yaptığı, kimin kim adına bir makama getirildiği ya da talip olduğu…

Konuşturmayın beni.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com