Dedesinin şehadet belgesi şaşırttı

Çanakkale Savaşları’nda şehit olan Tahir Hamza’nın torunu, İnci Hamza, geçtiğimiz gün Çanakkale’deydi. Suriye Şam’dan 6 sene önce Bursa’ya yerleşen İnci Hamza, dedesinin şahadet belgesini gösterdi.

Kızılay geçtiğimiz gün, yerel halk ve göçmenler arasındaki yaşama kültürünün geliştirilmesi, pozitif imaj yaratılması konusunda geliştiren proje kapsamında, Çanakkale Savaşları şehitlerinin torunlarını Çanakkale’de buluşturdu. Farklı coğrafyalardan Çanakkale’ye gelen şehit aileleri atalarını andılar, Şehitler Abidesi’ne ziyarette bulundular. O konuklar arasında bulunan İnci Hamza, dedesinin şahadet belgesini ortaya çıkardı…

“Ben Çanakkale’ye ilk defa geldim”

Dedesinin şahadet belgesi ile ilgili açıklamada bulunan İnci Hamza, “Bursa’ya 6 sene önce Şam’dan gelen ve dedesi Tahir Hamza’nın Çanakkale Savaşı’nda şehit olduğu belirten İnci Hamza, Burada çok iyi yaşıyorum ailemle beraber iki çocuğumla. Ben Şam’da biyoloji öğretmeniyim. Şimdi ev hanımıyım. Türkçe dili kursuna gittim ama biraz konuşabiliyorum. Daha iyi konuşmak istiyorum. Benim babamın dedesi burada Çanakkale Savaşları’nda şehit oldu. Küçükken her zaman babam bana Çanakkale’den bahsederdi. Niye bu kadar asker ölmüş? Nasıl bir savaştır? Devlet kurmak için çok büyük çaba verilmiş. Dedim nasıl bir savaştır? İngiliz var, Fransız var. Ben ilk defa Çanakkale’ye geldim” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com