Üretici pamuğa sarıldı…

Bir zamanlar pamuk üretimi ile adından sıkça söz ettiren Çanakkale’nin en verimli arazilerinde tam 12 yıl sonra Erol Özen’in girişimi ile yeniden hayat bulmaya çalışıyor. Köylü girişimci Erol Özen, ekim ve toplama için Bergama bölgesinden kiralık makinalar getirterek, bölge üreticisine katkı sunup örnek olmaya çalıştı. Çanakkaleli üretici bu sene domates satışlarından darbe yiyince, tarımda rotasını pamuğa çevirdi. Üretici, Kumkale Ovası’nın kurtuluşu pamuktadır derken, girdi maliyetlerinin artması ile üretim yapmak iyice zor oldu ama pamuk bizim umudumuzdur yorumlarında bulundu…

12 yıl önce, Çanakkale-Ezine yolu üzerinde bulunan Kumkale Ovası, zaman zaman beyaza bürünürdü. O zamanlar pamuk üretimini yapan üreticiler zaman içerisinde pamuğun para etmemesi ile birlikte pamuk üretiminde uzaklaştılar. Domates bölge halkının öncelikli ürettiği ürün konumuna gelirken, bu sene domatesin tarladan çıkışı 70 kuruşa kadar indi. Domates bol olurken, üreticinin ürettiği ürün tarlada kaldı ve satışa dahi sunulamadı.

Girdi maliyetlerinin artması ile birlikte, çiftçi üretmek hiç bu kadar zor olmamıştı yorumlarında bulundu. Domatesten darbeyi yedik, artık kaybetmek istemiyoruz diyen çiftçi pamuğa sarıldı. Tam 12 yıl sonra Kumkale Ovası beyaza büründü. 2 bin dönüm arazi üzerinde deneme amacıyla ekilen pamuk geçtiğimiz gün tarladan makine ile toplandı ve depolara yüklendi.

Bölge halkı ile yapmış olduğumuz röportajda, pamuk bizim kurtuluşumuzdur diyen üreticiler, umutlu konuştular.

 

“Bölge 12 senedir pamuk görmedi”

Pamuk üreticisi Erol Özen, “Kumkale Ovası’nda zamanında 10 bin ton pamuk yetiştiriliyordu. O zaman sulama imkanları bu kadar yeterli değildi. En az 15 yıl önceden bahsediyorum. Kumkale 10 bin ton pamuk üretiyordu. Sonra pamuk üretimi durdu. Pamuk bırakıldı. 2005’e kadar pamuk üretilmedi. 2005’te bir deneme yapıldı. 2007’den bu yana 12 senedir ova pamuk görmedi.

“2 bin dönüm araziye dikim yaptık”

Şimdi bir deneme amaçlı 2 bin dönüm araziye ben pamuk diktirdim. Makine getireceğiz, toplatacağız dedik. 500 dönümü sulanmadı, onlar elle topluyorlar. Biz Bin 500 dönüm arazideki pamuğu makine ile topluyoruz.

“Makine ile toplamak elle toplamaya benzemez”

Makine ile pamuk toplamak ve elle toplamak arasında dünyalar kadar fark var. Makine ile toplamanın maliyeti verime göre 50 kuruş ile 70 kuruş arasında değişiyor. Elle toplamanın maliyeti ise 2.50 TL’yi buluyor. Bu miktarlar kilo maliyetleridir. Şimdilerde işçi de bulunamıyor. Çok pamuk olursa, işçi bulunamıyor.

“Pamuk üretimi ovayı canlandıracak”

Bu pamuk ekim dikiminden sonra, Kumkale Ovası’nda pamuk üretimi canlanabilir. Bugüne kadar domates ekiliyordu, domates artık devreden çıktı ve üretici domatesten mağdur oldu. Anadolu’da domates üretimi başladıkça, bizde artık domates üretimi azalır. Pamuk mecburen artık bu ovalara ekilecek ve üretici pamuğa yönelecektir” dedi.

“Kumkale’de tarım yüzde 80 geriye gitti”

Eski TARİŞ Başkanı İsmail Çakır ise ovada geçmiş yıllarda pamuk üretimi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çakır yapmış olduğu açıklamasında, “Şu anda Kumkale’de tarım geçmiş yıllara göre yüzde 80 geriye gitti. Pamuk üretimi ise tamamen geriledi. Bizim o geçmiş dönemlerde 3 bin ton pamuk almışlığımız vardı. Üyelerimize bin ton gübre dağıtıyorduk. Şimdi, 10 ton pamuk alma şansı yok. TARİŞ’e artık güven de kalmadı.

“Bu ovaya mutlaka pamuk ekilmelidir”

Millet Kumkale Ovası’nda son yıllarda domatese kaymıştı. Domates üretimi bir hayli arttı ama çiftçi bu sene domatesten darbe yedi. Bu darbe öyle az değil! Bu ovaya mutlaka pamuk ekilmelidir. O zamanlar biz 400 kilo, 500 kilo pamuk almışlığımız vardı. Artık bu teknoloji ve ekipmanla pamuktan daha fazla verim alınabilir” dedi.

“Pamuktan umutluyuz”

Kumkale Ovası’nda üretici Erdal Erte, “Bundan 15 yıl önce biz ova pamuk ile bilinirdi. Son yıllarda daha çok kazandırdığı için domateste döküm artmıştı. Pamukta fiyat olmadığı için, TARİŞ’deki sıkıntılardan dolayı, pamuğun para etmemesi ile ekim bitmişti. Son 5 yılda hiç ekilmedi ama son yıllarda pamuk fiyatları yükseldi. Biz bu sene pamuk üretimine başladık. Pamuktan umutluyuz” ifadelerinde bulundu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com