Vatandaşın mağduriyeti devam ediyor

Çanakkale dolaşım sistemi rahatsızlıklarından kaynaklanan ölümlerde, TÜİK verilerine göre Türkiye’de ilk 5’te yer alıyor. Çanakkale’nin kalp ve damar konusunda karnesi bu kadar kötüyken, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde bir tane bile Kalp-Damar cerrahının olmadığını yazmıştık. Haberler ses getirdikten sonra ÇOMÜ ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında bir protokol imzalanmış ve ÇOMÜ Hastanesi’ndeki cerrahların, Devlet Hastanesi’nde hasta muayene etmelerinin önü açılmıştı. Edinilen bilgiye göre, protokol anlaşması sadece anlaşma olarak kaldı. O günden bu yana ÇOMÜ Hastanesi’nden, Devlet Hastanesi’ne bir doktor bile gitmedi. Sorun devam ediyor!

530 bin nüfuslu Çanakkale’nin yükünü çeken Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde uzun zamandır Kalp ve Damar Cerrahı yok! Devlet Hastanesi’ne gelen hastalar, ya ÇOMÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ya da İzmir, Bursa ve İstanbul’a yönlendiriliyor. Bugüne kadar hasta olarak, dertlerine derman arayan vatandaşlara Devlet Hastanesi, doktor olmadığı için hizmet veremedi ve vatandaş mağdur oldu.

Bu haberi geçtiğimiz ay gazetemizde kaleme almış ve “Siz bizi kalpten mi götüreceksiniz?” manşeti ile Çanakkale’ye duyurmuştuk. O günden sonra İl Sağlık Müdürlüğü ve ÇOMÜ harekete geçerek, bir protokol imzaladıklarını duyurmuşlardı. O protokol imzalandığı sırada, İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ve ÇOMÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Demir, bir fotoğraf karesi ile müjdeyi duyurmuşlardı.

İmzalanan protokol ile, ÇOMÜ Hastanesi’ndeki, Kalp ve Damar cerrahlarının artık Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde hasta bakmaları kararlaştırılmıştı. İmzalanan protokolün üzerinden ay geçti, edinilen bilgiye göre hiçbir şey değişmedi. O günden bu yana, ÇOMÜ hastanesinden, Devlet Hastanesi’ne kalp ve damar cerrahı gitmedi. Hastalar muayene edilmedi!

“Daha doktor gelmedi”

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nden konuyla ilgili edinilen bilgiye göre, Protokol anlaşması sadece anlaşma olarak kaldı. İmzalar atıldıktan sonra, hiçbir doktor, devlet hastanesinde hasta bakmadı. Şu anda hastalar çevre illere ve farklı hastanelere yönlendirilmeye devam ediliyor.

“Prosedür sorunu yok”

ÇOMÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise konuyla ilgili, protokolün yürürlükte olduğunu, YÖK tarafından prosedür olarak herhangi bir sorununun olmadığını tarafımıza ilettiler.

“Protokol yürürlükte”

Öte yandan, İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı ise geçtiğimiz ay imzalanan protokol anlaşması ile ilgili, “Bir sorun yok. ÇOMÜ Hastanesi’nin Kalp ve Damar Cerrahları, Devlet Hastanesi’nde hasta bakabilirler. Protokol yürürlükte” dedi.

“Olan yine vatandaşa oldu”

Ortaya çıkan sonuçta, henüz hastanede hiçbir şey yoluna girmedi. İki hastane arasında protokol krizi ortaya çıktı! Olan yine vatandaşa oldu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com