Göçün yerele etkileri konuşuldu “Çanakkale’de bin 748 göçmen kadın var”

Çanakkale ile kardeş kent olan Osnabruck  ortaklığında, iki kentin belediyeleri tarafından,  göçün kadın,çocuk ve yerele etkileri masaya yatırıldı. Truva Otel’de gerekçeleşen çalıştayda, iki belediye personelleri sunumlarda bulundular.

Çanakkale Belediyesi ile Almanya’nın Osnabruck kentinin belediyesinin ortaklığında farklı bir etkinlik düzenlendi. Son zamanlarda dünyanın en çok tartıştığı ve üzerinde çalışmalar yaptığı göç konusu, Truva Otel’de masaya yatırıldı. Dün saat 9.30’da başlayan çalıştaya Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’da katıldı.

Çalıştayda, iki kentin belediyeleri tarafından, göç olgusunun kadın, çocuk ve yerele etkileri tartışıldı. Farklı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldıkları çalıştayda, görüşler bir bir dile getirildi ve göçün olumsuz etkilerinin giderilmesi için ne çalışmalar yapılması gerektiği üzerine fikirler ortaya kondu.

“Göçmenler ve sığınmacılar topluma uyum sorunu yaşıyorlar”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, çalıştayın başında yapmış olduğu konuşmasında, “Çanakkale’de de büyük bir sorun olmasa bile sığınmacılar var. Ama sadece yurtdışından gelen sığınmacıları değil, Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğusundan gelip Çanakkale’ye yerleşmiş olan yurttaşlarımız da var. Hepsi bir bütün olarak sorun yaşıyorlar, topluma uyum sorunu. Her ne kadar Türkiye’de de olsalar, Türk de olsalar farklı bölgelerden farklı kültürlerden farklı kültürlere gelmiş olan insanlar var. Hatta bazılarının dil sorunu var, bu konuda Türkiye’de maalesef Doğu ve Güneydoğu’da yeterli eğitim alamamış, okula gidememiş, hatta erken evlendirilmiş sorunlar var, bunu yaşayan kadınlarımız var ve onların çocukları var.

“Göçmenlerin ve sığınmacıların uyum içerisinde olmaları bizim görevimiz”

Dolayısıyla bizim de sorunlarımız var; hem sığınmacı dediğimiz hem de farklı yörelerden Çanakkale’ye göç edenler anlamında. Burada bir bilgiye göre bin 748 tane kadın göçmen ve 300’e yakın çocuk olduğu belirlenmiş, sadece göçmen olarak. Bunlar kent merkezinde yaşıyorlar, tabiatıyla onların kentteki yaşamla uyum içerisinde olmasını sağlamak bizim görevimiz” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com