Arz talep ilişkisi ve flamingolar

Konya’da ismi lazım olmayan bir zat-ı muhteremin flamingo sattığı öğrenilince ilgili birimler olaya el atmış ve 20 yavru flamingoyu kurtarmış. Adama yüklüce de bir ceza kesmişler ancak kendisi serbest olduğu için flamingo satışına devam ettiğini (neredeyse göğsünü gere gere) tüm sosyal medya hesaplarından duyuruyor.

Adamın çıtası öyle yükselmiş ki sattığı hayvan profiline sülün, ceylan ve sıkı durun PENGUEN bile eklemiş.

Bu arada bu adamın paylaşımlarının altına “Meyve veren ağaç taşlanır” yazan bazıları da ayrıca psikolojik vaka ama talebi yaratanların hiç mi suçu yok?

Yani bu adam ülke sınırları içerisinde; kendisine gelen talepler doğrultusunda temin ediyor bu hayvanları.

Birileri bu kişiye ulaşıyor ve ben evimde flamingo, penguen beslemek istiyorum diyor.

Bu insanların bazıları bunu işletmelerine daha fazla müşteri çekebilmek amacıyla yapıyor tabii.

Hatta böyle işyerlerinin sloganları da hep benzerdir “İşletmemizde egzotik hayvanlarla tanışma fırsatı” vs.

Yıllardır bu ülkede Husky (Sibirya Kurdu) cinsi köpek ediniyor bazı insancıklar.

Husky sana az gelir bilader, Kutup Ayısı besle demez kimse!

Kardeşim bu hayvanın doğası buraya uygun değil, nasıl ki kimse seni kutuplarda yaşamaya zorlamıyorsa sen niye bunu yapıyorsun diye hesap soran yok nasıl olsa diye herkes her istediğini yapar halde.

Hatırlarsanız birkaç yıl önce Ergene nehrinde pirana bulunmuştu. PİRANA !

İnsan türü gelişiminin bir noktasında hiç sapmaması gereken bir yola sapıp; istisnasız tüm hayvanları eziyet edilebilir; sömürülebilir kategorisine koymuş.

Hali hazırda insan ticaretinin de devam ettiği düşünülürse adamın penguen satması bana sadece edinilmesindeki güçlük bakımından enteresan geldi.

Yoksa komşusunun çocuğunu kaçırıp; istismar eden insan türünden tabii ki “Dur ulen ben artık böyle davranmayayım” demesini beklemek ileri düzeyde romantiklik olur; ki o da bana uymaz.

Salt bu yüzden sevgi, saygı, vicdan gibi kişiden kişiye değişebilecek değerler hiçbir kanunun temeli olamaz. Hiçbir değişiklik de vicdanlara seslenerek gerçekleştirilemez.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com