“Cumhuriyet; Bir milletin küllerinden doğuşudur!”

Kurtuluş mücadelesinin anlamlı bir sonucu olan, bağımsız Türk milletinin nişanı kabul edilen Cumhuriyet’in 96. Yıldönümü, kordon boyunda düzenlenen törenle kutlandı. Çanakkalelilerin yoğun bir şekilde ilgi gösterdikleri törende konuşan Vali Orhan Tavlı, “Cumhuriyet, bağımsızlığını canı pahasına korumak için, işgalcilere karşı onurlu bir savaş veren bir milletin küllerinden doğuşudur” dedi.

Çanakkale coşkuyla, gururla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı, kordon boyunda düzenlenen resmi törenle kutladı. Resmi bayramlar arasındaki en önemli bayramlardan olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni, dün saat 10.30’da Truva Otel’in önünde başladı. Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşen törende konuşan Vali Orhan Tavlı, Cumhuriyet muhteşem mücadele sonrası kazanılan bir zaferdir ifadelerini kullandı.

Vali Orhan Tavlı, yapmış olduğu konuşmasında, “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk öndeliğinde yazılan, kurtuluş destanının gururunu, Cumhuriyet Bayramı’nı hep bitlikte büyük bir coşkuyla kutlamanın büyük bir heyecanını yaşıyor, yarının, umudumuz sevgili çocukların ve sizlerin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.

Cumhuriyet vatan topraklarını savunarak, bağımsızlığını canı pahasına korumak için işgalcilere karşı, onur savaşı veren bir milletin, küllerinden yeniden doğuşudur. Cumhuriyet, muhteşem bir bağımsızlık mücadelesi sonucu kazanılan, büyük bir zaferdir ” dedi.

Güvenlik güçlerinin, okulların ve bandonun korteji sonrasında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni son buldu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com