CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan: “Cumhuriyet’in onuru, haysiyeti ve şerefi hiçe sayıldı!”

CHP Çanakkale İl Başkanlığı, İyi Parti Heyeti, STK’lar ve çok sayıda derneğin katılımı ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında, dün Cumhuriyet Meydanı’nda ikinci bir tören düzenlendi. Tören kapsamında konuşma yapan CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Atatürk’ün ülkenin dış politikasını ‘komşularla barış ve iç işlerine karışmamak’ üzerine kurduğunu fakat Ak Parti iktidarının bu ilkeyi hiçe saydığını ifade ederek “Tek adam rejimi, kendi hanedanı ve yandaşlarının ikballeri için Türkiye Cumhuriyetinin onurunu, şerefini ve haysiyetini hiçe saymıştır” dedi.

Tüm ülkede olduğu gibi Çanakkale’de de coşkuyla kutlanan Cumhuriyet Bayramı kapsamında, dün CHP İl Başkanlığı, İyi Parti heyeti, dernekler, STK’lar ve çok sayıda vatandaş Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu. CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da hazır bulunduğu törende, günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmayı İl Başkanı İsmet Güneşhan yaptı. Güneşhan, konuşmasında sık sık AK Parti’ye göndermede bulunarak, ülkenin dış politikasının Atatürk’ün belirlediği barış çizgisinden kaydığını ifade etti. Ve şöyle dedi:

“Türkiye, tüm dünyada saygınlığını ve itibarını yitirdi”

“Savaş zorunlu olmalıdır, zorunlu olmayan savaş cinayettir” demiştir. İnsanların savaşlarda acı çekmemeleri ve ölmemelerini istemiş, bu düşüncesini ve isteğini ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ diyerek ifade etmiştir. 1929 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk dış politikasının İlkelerini: Komşuların iç işlerine karışmama, – Rusyayı tahrik etmeme, – Arap ülkeleri ile tarihi, sosyal, kültürel ilişkilerimizi geliştirme fakat aralarındaki anlaşmazlıklara karışmama, sormadan akıl vermeme, ve Batı kültürünü benimseme, fakat onların emperyalist emellerine alet olmama, üzerine inşa etmiştir. 2010 yılında Arap baharı adı altında başlayan Arap ülkelerindeki iç karışıklıklara bugünün iktidarı, Türkiye Cumhuriyetinin temel dış politikalarından uzaklaşarak Araplara akıl vermeye, Arap ülkelerin içişlerine karışmaya kalkması sonucunda Türkiye, bugün Ortadoğu bataklığına saplanmıştır. Türkiye’nin barışık olduğu hiçbir komşu ülke kalmadığı gibi, aynı zamanda, tüm dünyada saygınlığını ve itibarını yitirmiştir.”

“Sorunlar, kurucu ilke ve değerlere duyulan bağlılıkla aşılacak”

Güneşhan, Cumhuriyet’in haysiyetinin hiçe sayıldığı bir dönemden geçtiğimizi ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “17 yıllık AKP iktidarı ve tek adam rejimi döneminde, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş hakaretler ve aşağılanmalar ile karşı karşıya kalmıştır. Basiretsiz tek adam yönetimi tüm bu olan bitenlere karşı sessiz kalmıştır. Tek adam rejimi, kendi hanedanı ve yandaşlarının ikballeri için Türkiye Cumhuriyetinin onurunu, şerefini ve haysiyetini hiçe saymıştır. 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyetimizin koruyucusu ise, Ulu Önder Atatürk’ün hiçbir ayrıma, ötekileştirmeye tabi tutulmaksızın yetiştirilmesini istediği fikri, vicdanı ve irfanı hür gençlerimizdir. Bu nedenledir ki Milli egemenliğin ifadesi olan Cumhuriyetimizin günümüzde yaşadığı temel problemler, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeyi ve Cumhuriyeti emanet ettiği, tüm gençlerimizin diğer vatandaşlarımızla birlikte Cumhuriyetimizin kurucu ilke ve değerlerine duydukları derin bağlılığıyla aşılacaktır.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com