96 yıldır dimdik ayakta!

Çöken bir imparatorluğun enkazında kanla, gözyaşıyla, özveriyle ve en çok da umutla temelleri atılan Cumhuriyet rejimi, Ulu Önder Atatürk’ün ruhani rehberliğinde, tam 96 yıldır dimdik ayakta…

Bu kutlu günün yıldönümü ise tüm yurtta olduğu gibi Cumhuriyet’in temel taşlarının oluşturulduğu Çanakkale’de de coşkuyla kutlanacak. Saat 10.30’da kordon boyunda Çanakkale Valiliği tarafından resmi törenle başlayacak kutlamalar, saat 15.30’dan itibaren Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda Boğaz ve Garnizon Komutanlığı Bando Takımı konseri ardından Mehteran Takımı gösterisi ile devam edecek. Gecenin coşkulu kapanışı ise akşam saat 19.00’da caddelerin kırmızı beyaz Türk bayraklarıyla donatılacağı Fener Alayı ile olacak.

96 yıl önce, Ulu Önder Atatürk’ün silah arkadaşlarına ‘Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz!” sözleriyle duyurduğu ve Türk milletinin karakterine en uygun yönetim şekli olarak açıkladığı Cumhuriyet, bugün atlattığı tüm badirelere rağmen dimdik ayakta…

Kutlama etkinlikleri gün boyu sürecek

Ve bu kutlu miras, bugün tüm yurtta olduğu gibi Çanakkale’de de coşkuyla kutlanacak. Saat 10.30’da kordon boyunda Çanakkale Valiliği tarafından resmi törenle başlayacak kutlamalar, saat 15.30’dan itibaren Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda Boğaz ve Garnizon Komutanlığı Bando Takımı konseri ardından Mehteran Takımı gösterisi ile devam edecek. Gecenin coşkulu kapanışı ise akşam saat 19.00’da caddelerin kırmızı beyaz Türk bayraklarıyla donatılacağı Fener Alayı ile olacak.

Bununla birlikte kordon boyunda açılan çeşitli stantlarda gün boyu etkinlikler icra edilecek, Deniz Komutanlığı’na ait gemiler halka açılarak, vatandaşlara bilgilendirmeler yapılacak. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Kıyı Emniyeti tarafından ise saat 17.00 itibariyle koordineli olarak görsel etkinlik ve su gösterisi yapılacak.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com