SAKAL

Bir sakal modasıdır, almış başını gidiyor. Gencecik çocuklar, sakal bırakıp Araplara benzemek istiyorlar. Bu özenti niye? Vallahi Arabistan’a döndük. Bunu kim çıkardı? Kim yaydı? Kılda keramet mi olur? O kadar çirkin bir görüntü oluşuyor ki, anlatmak mümkün değil. Kirlisi var. Topu var. Şeytanisi var. Ruhanisi var. Enteli var. Danteli var. Öğrencisi, memuru işçisi, amelesi, çobanı elhasıl önüne gelen bırakıyor bu kıl yumağını.

Acaba, bunun bir açıklaması var mı? Tıraş olmaya mı üşeniyorlar? Berberle araları mı yok? Ekonomileri mi müsait değil? Yahu, Türk Milleti gibi çıkın ortaya. Başkalarına özenmeyin. Gençlere; pazarda, çarşıda, olur olmaz her yerde rastlıyoruz. Yüzde sekseni sakallı. Üstelik çoğu da bakımlı değil. Dağınık vaziyette. Anlayacağınız, biz bu sakal işine takmış vaziyetteyiz. Kendimizi başka bir ülkedeymiş gibi hissediyoruz ve diyoruz ki; Ey Türk evladı! Titre ve kendine dön.

DİLENCİLER

Cami avlularında dilenciden geçilmiyor. Cami görevlilerinin aldırdığı yok. Çoğu da caminin içine girip, orada tezgâhı kuruyor. Bunların tamamı Suriyeli. Belediye Zabıtaları müdahale ettiklerinde, oradan uzaklaştırmaktan başka bir iş yapmıyorlar. Tıflı ve Kurşunlu camilerinin iki tane kadrolu dilencisi var. İkisi de Suriyeli ve bayan. Birisi, bir gün Kurşunlu’da ise diğeri Tıflı’da dileniyor. Ertesi gün yer değiştiriyorlar. Nöbet değiştirir gibi. İşin kolayını bulmuşlar. Bunların önüne geçecek bir merci yok mudur?

GÜLMECE

Olay Erzurum’un bir köyünde geçer. Adam yolda giderken alımlı bir hatunun önünden gittiğini görünce, dayanamaz ve hızla omzuna çarpar ve aynı zamanda da laf atar. Bunun üzerine kadın:

– “Sakalının bendine edeyim senin!” diye adamın arkasından bağırır.

Adam hızla o sokaktan uzaklaşır ve evine gelir ama kafası karışmıştır.

Karısına;- “Bugün bir söz duydum, acaba ne demek sen bilir misin?” der. Kadın :- “Sor hele’ der.”- “Sakalın bendi ne demek?”

Kadın dudağının alt kısmıyla çenesi arasını göstererek:- “Aha burası!’ der. Adam kendini tutamaz: – “Vay namussuz, az kaldı ağzıma edeymiş.”

***

Varna Savaşı’nda muharebe meydanında dolaşan II. Murad, düşman askerlerinin hep genç olduğunu görür. Komutanlarından birine sorar.

-“Garip değil mi? Bu kadar ölünün içinde hiç aksakallı görmedim. Hepsi genç, hepsi taze!”

Komutan şu cevabı verir:

– “Padişahım! İçlerinde bir aksakallı olsaydı, başlarına bu felâket gelir miydi?

Sağlıcakla kalınız.

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com