Arz, talebi karşılamadı: Grip var, ‘aşısı’ yok!

Çanakkale Eczacı Odası Başkanı Jale Karaata ve Oda Üyelerinden Eczacı Ali Uyanık, ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de yaşanan ‘grip aşısı’ sorunu ile ilgili GÜNDEM’e özel açıklamalarda bulundu. Karaata, ithal olarak temin ettiğimiz grip aşısında üretici firmanın üretime geç başlaması sebebi ile böyle bir problem yaşandığını belirterek Kasım ayında, aşı dağıtımının yeniden yapılacağını belirtti. Uyanık ise stoklarda bu kadar hızlı biten ve yeniden tedarik noktasında güçlük çekilen grip aşısında, esas sorunun ‘dışa bağımlılık’ olduğunu söyledi. Hal böyle olunca da, fiyatı son bir yılda 17,5 TL’den 73 TL’ye yükselen aşının hem üretimi hem temini için yetkililerin eli kolu bağlı duruma geldi…

Kışın adım adım yaklaştığı sonbaharın bu son haftasında, çok sayıda vatandaş hastalıklara karşı önleyici tedbirler arıyor. Fakat bunlardan en önemlisi olan ‘grip aşısı’nda ise bu sene ciddi bir stok sıkıntısı var. Ülke genelinde olduğu gibi Çanakkale’de hiçbir eczanede grip aşısı bulunmuyor. Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Çanakkale Eczacı Odası Başkanı Jale Karaata, bu sıkıntının aşının üretimine geç kalınmasından kaynaklandığını ve Kasım ayında giderileceğini söyledi.

“Sorun Kasım ayında çözülecek”

Karaata, GÜNDEM’e yaptığı açıklamalarda “Bu sadece Çanakkale’de değil, ülke genelinde yaşanan bir problem. Şu an maalesef hiçbir hastanın grip aşısı talebi karşılanmıyor. Ürünü ithal aldığımız için ve aşının üretimine geç başlandığı için böyle bir sıkıntı yaşandı. Fakat Kasım itibariyle aşının dağıtımı tekrar gerçekleştirilecek” ifadelerine yer verdi.

Çanakkale Eczacı Odası üyelerinden eczacı Ali Uyanık da yaşanan aşı sorunuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Uyanık, aşının içindeki etken maddelerde bazı değişikliklere gidildiğini ve bu sebeple aşının fiyatında da ciddi oranda yükselme meydana geldiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Grip aşısı olmamak, risk grubu hastalarda ölümcül olabiliyor”

“Grip aşısında sıkıntı devam ediyor. Normalde aşının uygulanma zamanı; eylülün ortalarını takip eden, ekim ve kasım ayı ve devamında da kış aylarıdır. Fakat bu sene eylül-ekim aylarında gelen grip aşıları talebi karşılayamadı. Özellikle kronik hastalıkları bulunan, astım, kalp yetmezliği gibi hastalığı olan vatandaşlar için grip, ölümcül bir hastalığa dönüşebiliyor. Bu sebeple onların muhakkak aşı olması gerekiyor. Ancak bu tip hastalar, kendilerine yazıldığı anda eczanelere geldiklerinde grip aşısını bulamıyorlar. Tedarik sağlanamıyor, grip aşısına esas olan firma tarafından üretimin geç olduğu, önümüzdeki kasım ayı içinde peyderpey geleceği belirtildi. Durum tüm Türkiye’de böyle… O yüzden herkes ama en çok da risk grubundaki hastalar, grip aşısı olmamışlarsa kendilerine çok dikkat etmeliler.”

“Aşının fiyatı 17,5 TL’den 73 TL’ye yükseldi”

“Geçtiğimiz sene aşının fiyatı 17,5 TL idi. Bu sene ise 73 TL’ye yükseltildi. Çünkü aşı, bu yıl farklı bir formu üzerinden ödeme kapsamına alınmış. Ve maalesef aşıda dışa bağımlı olduğumuz için firmayı beklemekten başka bir seçeneğimiz yok. Bize söylenen, üretimin geç olduğu ve bu sebepten de dağıtımın da geciktiği yönünde… Ama yıllardır dünyada tekel olan bir firmanın bu açıklaması, gerçekten bir sıkıntı mı var yoksa mazeret mi, diye düşündürüyor insanı. O yüzden ilgiler bu durumu muhakkak araştırmalı.”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com