KURTULUŞ SAVAŞINDAN

Türk Askerinin kahramanlığı, yıllar boyu tarihe nam salmıştır. Bu imanlı, inançlı kahramanlar, vatan savunması için Canlarını, kanlarını vermişlerdir. Zaten, Türk Milleti yurdu için, Anavatan tabiri kullanmaktadır. Yani Vatan anadır. Vatan toprağı kutsaldır. Bugün sizlere Kurtuluş savaşımızda, askerlerimizin kahramanlığını anlatacağız. İstiklal Savaşı başladığında Alay Komutanı Albay Halit`e, Yunan askerleriyle en çetin çarpışmaların yaşandığı Gediz hattını müdafaa görevi verilir. Minik Nezahet, yanı başında süngü süngüye çarpışan Mehmetçik`in şehit oluşunu görecek kadar savaşın içindedir artık. Gediz Cephesi Yunanlılara karşı ilk yenilginin alındığı cephelerden biridir. Ancak Türk askeri düşmanın lojistiğini kesmek için verdiği mücadeleyi sonuna kadar sürdürür. Zor anlar yaşanır. Tarihe kaybedilen muharebe olarak geçen Gediz Cephesi`nde sadece bir alay başarılı olmuştur. O da Hafız Halit Bey`in kumandasındaki 70. Alay`dır dır. Küçük Nezahet`i onbaşı yapacak, daha sonra onu Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsülerindeki tartışmalara taşıyacak en önemli olaylardan biri de bu sırada vuku bulur.

Türk askeri Yunan saldırıları karşısında zor anlar yaşamaktadır. O sırada cepheden kaçmayı düşünenler bile olur. Yaklaşık 600 kişilik alayı ile en zor sınavı veren Hafız Halit, umutların tükendiği noktada atıyla askerlerin önünü kesen küçük kızı Nezahet`i bulur. Minik, ama vatan sevgisiyle dolu yürek cephe gerisine kaçmaya çalışan askerlerin karşısına duvar gibi dikilir ve ağzından şu sözler dökülür: `Ben babamın yanına ölmeye gidiyorum, siz nereye gidiyorsunuz?`

Babasına destek olmak isteyen bir çocuğun çırpınışlarının ötesindedir gayreti. Atın üstündeki küçük kız, askerlerin yüzüne tokat gibi bir gerçeği, `vatan sevgisini ve şahadeti` haykırınca hepsi geri döner. Çoğu cephede şehit düşer, ancak Gediz muharebesi kaybedilse de Yunan askerinin Anadolu`nun içlerine kolay sızması geciktirilir. Küçük Nezahet, sınavı kazanmıştır. Artık o elinde oyuncaklarıyla askerin arasında gezen bir kız çocuğu değil, 70. Alay`ın Nezahet Onbaşısı`dır.

ACICIK UCUNDAN

Temel ile Dursun bir gün askeri tatbikata katılmışlar.

Diğer paraşütçüler gibi onlarında uçaktan atlama sıraları gelmiş ve kendilerini boşluğa salıvermişler. Temel in paraşütü açılmış ancak dursun un ki açılmamış. Dursun Temel’e :

– Ula Temel bu meret açılmayi da! Temel:

– Ula Tursun yardimci paraşüti aç uşağum!..

Dursun yardimci paraşütü açmaya çalışmış fakat o da açılmamış ve Dursun Temel’e:

– Ula Temel bu merette açilmayi. Temel:

– Boş ver uşağum nasul olsa tatbikattayız! Sağlıcakla kalınız.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com