İki gün boyunca gündem Arkeoloji

Bu sene Troya Müzesi’nde ilki düzenlenen, 1.Troas Sempozyumu, Çanakkale’nin arkeologlarını ve akademisyenlerini bir araya getirdi. İki gün sürecek olan sempozyumun ilk gününde, dün, açılış konuşmaları yapıldı ve ardından sunumlara geçildi. Çanakkale bölgesindeki tüm antik kent kazılarının ve yüzey araştırmalarının temsilcileri sempozyumda bir araya geldiler. Çanakkale’de iki gün boyunca arkeoloji masaya yatırılacak.

1.Troas Sempozyumu dün, Troya Müzesi’nde saat 10.00’da başladı. Bu sene ilk defa düzenlenen ve önümüzdeki senelerde düzenlenmesi beklenen Troas Sempozyumu’nun ilkinde, Çanakkale’deki tüm kazı heyetleri hazır bulundular. Dün ve bugün sürecek olan sempozyumun açılış programına, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük, İl Müftüsü Arif Gökçe, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“İlyada, anamızın ak sütü gibi bize helal”
Saat 10.00’da sempozyumun açılış konuşmaları başlarken, ilk konuşmacı Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük oldu. Gölcük yapmış olduğu konuşmasında, “Hocalarımız bir yıl boyunca yaptıkları bu kazıları paylaşıyorlar.Peki aynı zamanda ne için bunu Çanakkale’de ve özellikle de Troya Müzesi’nde paylaşmak ihtiyacı doğurdu?  Bütün hadiseyi başlatan destan Homeros. İlyada için, Batı bu benim yazılı edebiyatım diyor fakat biz bu kadar kuvvetli seslendiriyor muyuz? Nene Hatun’u anlamakta da Hekabe’yi anlamakta da 1700 yıl fark var. Hiç zorluk çekmiyorum. Bu topraklarda doğdum. Bu toprakları kanımıza canımıza nüfus etti. İlyada, Homeros anamızın ak sütü gibi bize helal” dedi.

“Kıyaslanamayacak bir öneme sahibiz”
İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz Bakanlığımız çok çeşitli etkinlikler yapıyor diyerek, “Bizim farkında olduğumuz bu durumu tüm dünyada farkındalığını tekrar oluşturmak için Bakanlığımız çok çeşitli sanatsal etkinlikler yapıyor. Gururla ifade ediyorum ki nüfusumuz ile coğrafyamız ile kıyaslanamayacak bir kültürel hadise, mitolojik ve turistik öneme sahip bir ilimiz var. Paris’in kenti Parion, felsefeci Aristo’nun şehri Assos yine Çanakkale’de. Global aktör olmanın olmazsa olmazı günümüzün en gelişkin ülkelerinin en gezgin turist alması tesadüf değil. Ülke olarak turizm alanında olduğumuz hepimizin bir gerçeği” ifadelerini kullandı.

“Türk milleti, Çanakkale geçilmez dedirtti!”
ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti, “Çanakkale’de başarı, azim, inanç, bu iman olmasaydı milli mücadele başarılı olmazdı. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere birçok paşa bu ruha inandılar. Millet bu ruha inandı. Çanakkale’de destan yazılmasaydı moraller çökmüş, bitmiş olacaktı. Ama Çanakkale ruhu milli mücadeleyi başlattı. O dönemde İngiliz mandasını kabul eder gibi tartışmaların başladığı dönemlerdi. Ama Çanakkale bize ruh verdi. Milli mücadeleyi başlattı. Türk milleti, ‘Çanakkale geçilmez’ dedirtti. Anadolu’dan Türk milletini topyekûn yok etmeye çalışan sözüm ona emperyalist devletler oyunları bozuldu”

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com