Kuduzla havadan mücadele edilecek

Kuduz hastalığıyla mücadele kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, havadan kuduz aşılaması yapılacak. 10 gün sürecek olan aşılama ile ilgili müdürlük vatandaşları uyardı. “Kuduz aşıları kibrit kutusu gibidir. Temas edilmemelidir!”

Çanakkale genelinde, yaban hayvanlarının kuduzdan arındırılması ve kuduz riskine karşı korunması amacıyla, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce havadan kuduz aşılaması yapılmaya başlandı. Aşılama 10 gün boyunca devam edecek. Aşılama Çanakkale bölgesinin tamamında yapılacak olurken, aşıda kullanılan ilaç yiyeceklerin içerisine konulacak ve havadan doğaya salınacak. Hayvanlar için her hangi bir yan etkisi bulunmayan bu aşılama yöntemi ile ilgili müdürlük vatandaşları uyardı.

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede, “Kuduz hastalığıyla mücadele kapsamında,  ilimizde  23 Ekim tarihinden itibaren 1o gün süreyle havadan uçak ile kuduz aşısı atımı yapılacaktır. Kuduz aşıları kibrit kutusu şeklinde yemlerin içine saklı olup, görüldüğü yerde temas edilmemesi önemle duyurulur. Temas halinde sağlık kuruluşlarına başvurunuz” cümleleri yer aldı.

 Tunahan Ünsal