“Denizle iç içe olmak zorundayız”

Turgut Reis Ortaokulu’nda dün, 4006 TUBİTAK Bilim Fuarı yapıldı. Gerçekleşen fuarda öğrencilerin tamamen kendilerinin hazırladıkları projeler görücüye çıktı. Deniz temasının işlendiği fuarda toplam 21 proje üretildi. Üretilen projelerde deniz ve çevre kirliliği ön plana çıkarken, öğrenciler doğayı korumak üzerine kafa yordular. Sunulan projeler oldukça ilgi gördü.

Deniz kenti olan Çanakkale’de deniz kirliliği ve doğa felaketleri, 4006 TUBİTAK Bilim Fuarı’na konu oldu. Yıllar içerisinde aşırı derecede kirlenen denizler konu olurken, öğrenciler tarafından ortaya 21 proje çıkartıldı. Fuarın açılışı dün, saat 13.30’da gerçekleşti.

Gerçekleşen açılışa İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’da katıldı. Müdür Yılmaz ve Başkan Gökhan, projeleri tek tek incelediler ve öğrencilerle projeler hakkında istişarelerde bulundular.

 “21 proje var”
Proje Yürütücüsü Melike Özlem Duran, projenin ana hatlarıyla ilgili basın mensuplarına bilgilendirmede bulundu. Duran, “Biz genel itibariyle bir konsept belirliyoruz. Bu seneki konseptimiz denizcilikti. Gördüğünüz eserlerin çoğu denizcilik üzerine yapılmış 21 proje var. Araştırma, tasarım ve inceleme olmak üzere ayrılan projeler. Sergimiz gün boyu açık olacak. Konumuz denizcilik olduğu için, denizlerimizde atıkla mücadele gibi bir sorunu var. O yüzden projemizin çoğu deniz ve çevre temalı. Projelerimizin tamamı özgün. Geçen yıldan beri hazırlandığımız projeler bunlar. Öğrencilerimiz istekli oldukları projelerde gönüllü olarak çalıştılar” ifadelerini kullandı.

 “Çanakkale’nin çocuklarına çevre konusunda güveniyoruz”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan projeleri tek tek detaylı bir şekilde inceleyerek, bir çıkarımda bulundu. Başkan Gökhan, “Böyle bir duyarlılık ve beceri oldukça sevindiricidir” dedi. Gökhan konuşmasının devamında  ise, “Denizlerin kirlenmesine yönelik, canlıları bekleyen tehlikelere yönelik özellikle gemilerden atıklar, ya da ağların denizlerde bırakılması sonucu canlıların o ağlara takılmaları noktasında, toprak konusunda da çok çeşitli projeler yapmışlar. Hatta tohumların önemli. Birbirleri ile konuştuğu birbirlerinden etkilendiğine dair çok güzel şeyler var. Aldıkları eğitimleri projeye dökmüşler. Okuldan böyle bir çalışma çok önemli. Dar gelirli ailelerin çocuklarının okuduğu bir okul. Buradan hareketle böyle bir duyarlılık ve beceri çok sevindirici. Bizde onlara destek olmaya geldik. Çanakkale’nin çocuklarına çevre

konusunda güveniyoruz” cümlelerini kullandı.

“Öğrencilerimizi kutluyorum”
İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz ise gerçekleşen bilim fuarı ile ilgili, “Bugün Turgut Reis Ortaokulumuzun yapmış olduğu bilim fuarı çalışmasına katıldık. Bİliyorsunuz bizim okullarımız, TUBİTAK’ın bilim fuarı projesini her yıl hayata geçirmeye çalışıyorlar. Herkes bu konuda gayret gösteriyor.

Bu fuarımızın özelliği, sizlerinde farkettiği gibi denizcilik üzerine olması. Çanakkale içinden bir boğaz geçerek, iki ayrı kıtayı bir bölgede birşleştiren bir şehir. Biz denizle iç içe olmak zorundayız. Öğrencilerimizi kutluyorum” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com