Başkan’dan öğrencilerin ‘ulaşım’ talebine ret!

ÇOMÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Alperen Uysal ve konsey üyeleri, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret ederek kent içi ulaşımla ilgili istek ve görüşlerini dile getirdi. Yapılan görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Konsey Başkanı Uysal, toplu taşımada yapılan zammın geri çekilmesini talep ettiklerini fakat olumlu bir sonuç alınamayacağı kanaatine vardıklarını belirterek “Öğrenciler için aylık abonman kart sistemi talebimiz de belediyenin mevcut sistemine uygun görülmediği gerekçesiyle reddedildi” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Alperen Uysal ve konsey üyeleri, kent içi ulaşımla ilgili yaşadıkları sıkıntıları ve bu doğrultudaki taleplerini dile getirmek için Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’la görüştü. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Konsey Başkanı Alperen Uysal, şunları ifade etti:

“Olumlu yönde adım atılacağı görülmemiştir”

“Yapılan zammın geri alınıp makul bir fiyata çekilmesini talep ettik ve diğer illerden örnekler de vererek talebimizi tekrarladık. Fakat yapmış olduğumuz görüşme sonucu, olumlu yönde adım atılacağı görüşmemiştir. Bununla birlikte Kent kartlardaki bonus konusunda, en az 20 TL karşılığında yüklenen, bonus binişlerinin 10 TL’ye çekilmesi, bu ücret karşılığında da bonus biniş hakkına sahip olunması ve bonus biniş hakkının ücret yüklemesi esnasında otomatik olarak karta tanımlanmasını ilettik. Şuan ki bonus sisteminin işlevsel olmadığını ve tamamen kandırmaca olduğunu dile getirdik. Yakın mesafe otobüs kullanımlarında durak başı ücret ödenmesi, inilen duraklara ücret iadesi yapabilecek sistem kurulmasını ilettik. Bu talepler içinse ‘üzerinde çalışılacağı’ ifade edildi.”

“Belediyenin mevcut sistemine uygun olmadığı gerekçesiyle…”

Uysal, öğrenciler için aylık abonman sisteminin ise reddedildiğini belirterek “Kampüs içi ulaşım noktasında yukarı yönde ulaşımın ücretsiz hale getirilmesini talep ettik, ulaşımın kalitesiz olduğunu hatların uzunluğu, sefer ve otobüs sayılarının yetersizliğini dile getirdik. Duraklarda dakikalarca beklediğimizi ve çok sayıda kişinin duraklarda beklediğini, KYK yurtlarında kalan öğrenci arkadaşlarımız için de yaşanan sorunları dile getirdik. Öğrenciler için aylık abonman kart sistemi talebimiz de iletildi ancak belediyenin mevcut sistemine uygun görülmediği gerekçesiyle reddedildi” şekline konuştu.

Aynı sorunların iki sene evvel 20 Kasım 2017’de de dile getirildiğini ifade eden Alperen Uysal, verilen sözlerin ise tutulmadığını ve hala olumlu anlamda gelişme olmadığını söyledi.

Esra Çanlı

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com