Çanakkale Dünyada İlk

Dün AFAD tarafından, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi öğrencilerine, simülasyonla eğitim verildi. AFAD, bir tırın içerisinde yer alan sınıfı farklı şiddetlerde sallayarak, deprem oluyormuş hissini öğrencilere yaşattı. Dünyada ilk defa Çanakkale’de açılan Acil Yardım ve Afet Yönetimi öğrencileri, alanlarında öncü olmanın vermiş olduğu bilgi birikimi ile verilen eğitimde hünerlerini sergilediler. Bölümün dünyada ilk defa Çanakkale’de, ÇOMÜ’de kurulması için girişimlerde bulunan Ufuk Hüşan, kuruluşun aşamalarını gazetemiz ile paylaştı.

AFAD tarafından dün İskele Meydanı’na deprem simülasyon tırı getirildi. Deprem Simülasyon tırı vatandaşların dikkatini çekti. Düzce, Van, İzmir depremlerinin tır içerisinde oluşturulan sınıflarda tekrardan canlandırılması ile öğrencilere eğitim verildi. AFAD tarafından verilen eğitime Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü öğrencileri de katıldı. Eğitimde gençler 6.7 şiddetinde sallanan bir sınıfın içerisinde, okulda öğrendikleri bilgileri pratiğe dönüştürdüler.

“Acil Yardım ve Afet Yönetimi ilk defa ÇOMÜ’de kuruldu”
ÇOMÜ Sağlık Yüksekokulu bünyesinde, eğitim faaliyetlerini sürdüren Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümü, dünyada ilk olarak Çanakkale’de kuruldu. 4 yıl okunan bölüm, dünyada ilk defa Ufuk Hüşan’ın girişimleri ile ÇOMÜ’de 2004 yılında kuruldu. 2005 yılında ilk öğrencilerini alan bölüm bugüne kadar çok sayıda genci mezun etti…

Şu anda Ankara’da diş hekimliği yapan Ufuk Hüşan ile ÇOMÜ’nün bu başarısını konuştuk. Hüşan ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, emekli öğretim görevlisi bölümün kuruluş aşamasını detaylı bir şekilde anlattı.

“99 depreminden sonra Çanakkale’de ÇAKAY’ı kurmuştuk”
ÇOMÜ Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü Kurucusu Emekli Öğretim Görevlisi Ufuk Hüşan, “Biz 99 depreminde Çanakkale’de ÇAKAY adında bir dernek kurup, ekip oluşturmuştuk. Sonrasında, 2000-2002 yılları arasında tüm Çanakkale’yi yaklaşık 20 bin evi taradık. Sonrasında gelişen süreçte, Çanakkale’de 30 tane amatör ekip kurduk ve eğitimlerini yaptık.

“ATT öğrencilerine bilgileri vermiştik. Sağlık Bakanlığı kullanmanıza gerek yok demişti”
Hayata geçirdiğimiz çalışmalardan sonra, üniversite bana, Sağlık Yüksekokulu’nda derslere girmemi önerdi. Orada bir sene dışarıdan derslere girdim. O zaman Acil Yardım ve Afet Yönetimi değil, onlar ATT dediğimiz Paramediklerdi. Onlara öğrettiğimiz bilgileri ambulanslarda kullanmanıza gerek yok dediler ve sonra çocukların gururu kırılmıştı.

“Bölümü kurmadan literatür taraması yaptık”
Biz afet yönetimi ile ilgili daha somutlar atmamız gerekli dedik ve konuşmalara başladık. 4 yıllık bir bölüm olursa biz bunu yaparız dedik. 4 yıllık bir bölüm için literatür taraması yaptık, dünyada çıkmadı. Bu tür eğitimler farklı bölümlere ara ara veriliyormuş.

Biz bütün eğitim programlarını toplayarak bir ders programı hazırladık ve 2004 yılında, Afet Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü’nü kurduk. 2005 yılında bölüm ilk öğrencilerini aldı. Bölüm açıldığında dünyada tekti. Bana başına geçerseniz öğrenci vereceğiz dediler bende bölümün başına geçtim. 2005’te öğrencilerimizi aldık ve eğitim hayatımıza başladık. Sonrasında emekli oldum ve Ankara’da diş hekimi olarak çalışıyorum” dedi.

“Çanakkale’de 127 toplanma alanı var”
Öte yandan AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz, geçtiğimiz gün Çanakkale’deki deprem toplanma alanları hakkında bilgilendirmede bulundu. Yılmaz, Çanakkale’de 127 toplanma alanı var dedi. Levent Yılmaz tarafından yapılan bilgilendirmede, “12’si Çanakkale il merkezinde olmak üzere, toplamda 127 toplanma alanı bulunuyor. Belirlenmiş toplanma alanlarının sayısını arttırmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” cümleleri yer aldı.

 Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com