17’de 17 Farklı Proje

Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Çanakkale’deki kurum ve kuruluşların destekleri ile şehrin farklı bölgeleri için geliştirilen ve kısa sürede hayata geçmesi beklenen 17 proje, geçtiğimiz gün tanıtıldı. Çanakkale’yi doğrudan ilgilendiren ve özellikle ilçeleri kapsayan projeler, ilgili kurumların yetkililerince titizlikle kamuoyuna aktarıldı. Troas Kültür Rotası, H.M.S Majestic Batığının Dalış Turizmine Açılması, Zeytinyağı Müzesi, Ticaret Merkezi Yapımı gibi, birbirinden farklı 17 proje dikkat çekti.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan Çanakkale için geliştirilen 17 proje, dün Kolin Otel Megaron Toplantı Salonu’nda tanıtıldı. Saat 11.00’de gerçekleşen toplantıya, Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir başta olmak üzere, kent protokolü, il müdürleri ve daire amirleri katıldı.

Son 2 yıl içerisinde 100 Milyon TL yatırım değerine ulaşan 17 proje dikkat çekti. Toplantıda üzerinde en çok durulan projelerden birisi ise H.M.S Majestic batığının dalış turizmine açılması oldu. Proje ile “Sualtı Kültürel Mirası” olarak tanımlanan Majestic Batığı, etkin biçimde korunacak ve yenilikçi yöntemler kullanarak dört mevsim dalış turizmine hizmet ederek Çanakkale’de dalış turizmi kapsamında yeni bir turizm destinasyon bölgesi olacak.

Peki, 17 projenin tanıtıldığı toplantıda, sözü edilen projeler hangileri?

1.Troya Müzesi tanıtım siteleri, 2.2018 Troya Yılı tanıtım çalışmaları, 3.Arkeo-Köy Projesi’nin tanıtımı, 4.H.M.S Majestic Batığının Dalış Turizmine Açılması, 5.Tarihi Seferşah Hamamı’nın kent müzesine dönüştürülmesi, 6.Zeytinin tarihsel serüveni- Gülpınar Zeytinyağı Müzesi, 7.Kilitbahir Seyir Terası, 8.Lapseki geleceğine koşuyor, 9.Troya Kültür Rotası, 10.Tarihi su kemerinin ihyası, 11. Çardak ticaret merkezi yapımı, 12. Troas Kültür Rotaları, 13.Troya Müzesi’ne 3 boyutlu projeksiyon kurulması, 14. Lampsakos’tan Lapseki’ye sahil bandı düzenlemesi, 15. Kadırga sahil yolu ve aydınlatma düzenlemesi, 16.Çanakkale destinasyon yönetimi ile markalaşıyor, 17.Troya Tarihi Milli Parkı- Karanlık Liman Bisiklet Yolu ve çevre düzenlemesi…

“Bu 17 proje geniş ufukları görmemizi sağlayacaktır”

Proje tanıtım lansmanının açılış konuşmasını gerçekleştiren Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “İş yapmaya niyetli olan, iş yapmaya hevesli olan memlekete bir değer katmak isteyen herkes ister özel şahıs, ister kamu kurumu olsun, ister sivil toplum kurumu olsun bu yolculukta beraber yürümeyi her zaman başarabilmiş insanlardır. Buradaki herkes bu memlekete güzel bir şey nasıl katabiliriz? İşte buradaki seçkin güzel insanlar hepsi bunun derdinde olan insanlar. 17 projeden bahsediliyor. Bu 17 proje ümit ediyorum ki Çanakkale’de daha geniş ufukları görmemizi sağlayacaktır” dedi.

“Valilik kurum ve kuruluşları bir araya getirirse böyle güzel işlerde bir araya getirir”

Vali Orhan Tavlı ise gerçekleştirdiği konuşmasında, projeler 2019- 2020 sezonunda hayata geçecek dedi. Vali Tavlı konuşmasında, “Çanakkale Valiliği kurum ve kuruluşları bir araya getirilirse böyle güzel işlerde bir araya getirir. Özellikle 2017 yılında yine hep birlikte Çanakkale’nin tüm dinamikleri kamu kurum ve kuruluşları, belediye meclis üyeleri sivil toplum örgütleri hep birlikte tek yürek olduk. 2018 yılı Troya Yılı olsun diye yola çıktık. 17 proje seçildi. Bu 17 proje Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın özellikle içinde olduğu, desteklemeye çalıştığı kültür ve turizm projesi. 2019-2020 yılında hayata geçecek olan bu projede hepimizin heyecanlandırıyor” ifadelerinde bulundu.

Kürsü konuşmalarının ardından projelerle ilgili kurumların yetkilileri tarafından tek tek söz edilen projeler hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com