TEMEL SORUNLAR

Milli Eğitim Bakanlığında çözüm bekleyen temel sorunlardan beşi için acilen çalışma yapılmalıdır. Bunlar:

– 700 bin atama bekleyen öğretmen,

– Sözleşmeli öğretmenlik,

– Pedagojik formasyon.

– Alan değişikliği

– Uzman ve Başöğretmenlik

MEB’de sadece bu sorunlar yok elbette ki, fakat temel olarak bu sorunların çözümü için üzerine girilmedikçe temelde yer alan sorunlar alana da yayılarak büyümeye ve eğitim-öğretimde ciddi aksamalara sebep olmaya devam ediyor.

PEDAGOJİK FORMASYON

Atama bekleyen 700 bin öğretmen varken formasyon ile öğretmen adayını çoğaltmaya gerek yok. MEB bu konuda YÖK ile işbirliği yapmalı ve tüm üniversitelerde formasyona son vermelidir.

ATAMA BEKLEYEN 700 BİN ÖĞRETMEN

Milli Eğitim Bakanlığında atama bekleyen 700 bin öğretmen var ve Bakanlığında acilen 100 bin öğretmene ihtiyacı! Hal böyle iken MEB atamalar konusunda ciddi bir atak yapmalıdır. MEB bu sene 100 bin öğretmen açığı ve bir o kadar ücretli öğretmen ile eğitim-öğretime başlandığını unutmamalı, atama bekleyen öğretmenler ile öğretmenlerini bekleyen öğrencileri buluşturmalıdır.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI SON BULMALI

Bu nedenle sözleşmeli öğretmenlik sistemi tamamen kaldırılmalı, atamalar bundan sonra KADROLU olarak yapılmalıdır. Kanuni düzenleme yapılıncaya kadar da tüm sözleşmeli öğretmenlerin aile birlikleri sağlanmalıdır.

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ

5 yıllık aranın ardından son olarak 2018 Aralık ayında alan değişikliği yapılmıştı. Yönetmelikte var olan alan değişikliği yıllardır yapılmamış ve bu nedenle birçok öğretmenimiz mutsuz şekilde derslere girmeye devam etmiştir. Alan değişikliği bir ihtiyaç olup sertifika veya yan alan nedeniyle geçmişte yapılan hatalar tekrarlanmamalı; yapılacak alan değişikliği yönetmeliğe uygun ve her sene düzenli şekilde devam etmelidir.

TEMEL SORUNLAR

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2006 yılında uzman ve başöğretmenlik için sınav yapılmıştır. İlk ve son kez yapılan bu sınav ile birlikte öğretmenlerin bir kısmı uzman öğretmenliğe ve başöğretmenliğe geçmişti. Sınavın ardından uzman ve başöğretmenliğe geçen öğretmenler ek ödemeler alırken, aradan 13 yıl geçmesine rağmen herhangi bir sınav yapılmamış, uzman ve başöğretmen olması gereken öğretmenler yıllardır mağdur olmuştur. Görüşmek üzere..

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com