Gökhan: “Çöpleri her gün toplamak zorunda değiliz”

10. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresi’ne katılan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, belediyenin çöpleri toplaması ile ilgili açıklamada bulundu. Gökhan, “Belediye olarak her gün çöp toplamak bizim görevimiz değil, Avrupa’da böyle bir şey yok. O çöpler sizin atıklarınız ve biraz sizin sorumluluğunuz da olması gerekir. Biz çöpleri her gün toplamak zorunda değiliz” dedi.

ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi’nde gerçekleşen 10. Ulusal Katı Atık Yönetimi Kongresi’nde konuşan Başkan Gökhan, çöplerle ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Gökhan konuşmasında, “O çöpleri siz ürettiniz. Biraz sizin sorumluluğunuzda olmalı. Biz her gün çöp topluyoruz ama çöpler her gün toplanmaz!” dedi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Bilinç eksikliğimiz var! Bu bilinç eksikliğini tamamlamamız lazım. Hayatın her aşamasında bu bilinci, çevre bilincini, bizim sorumluluğumuzda olma bilincini edinmeliyiz.

“Biz çöpümüzü evde ayrıştırmalıyız”

Artık atıkların evde ayrıştırılmasının zamanı gelmiştir. Bir an önce gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Biz çöpümüzü evde ayrıştırmak zorunda olmalıyız. Plastiği, metali, şişeyi, yemek atığını ayrı ayrı muhafaza etmeliyiz. Ancak böyle birlikte bir hareket yaparsak, hızlı bir şekilde katı atık konusunu çözme noktasına ilerleriz.

“Biz çöpleri her gün gelip toplamak zorunda değiliz”

Biliyorsunuz bizim her gün çöpleri toplayan bir anlayışımız var. Her gün çöp toplanmaz. Batıda bunu görmüyoruz. Çöpler her gün toplanmaz. Siz çöpünüzü evinizde muhafaza etmelisiniz. O çöp size ait, siz ürettiniz onu. Biz belediyeler o çöpleri sağlıklı ortamlarda bertaraf işi ile görevliyiz. Biz sizin ürettiğiniz çöpleri her gün gelip toplamak zorunda değiliz.” dedi.

Tunahan Ünsal