Bülent Öz, rakam verdi:“6 ayda 10 milyon 144 bin TL tasarruf sağladık!”

Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, şeffaf belediyecilik anlayışı gereği gerçekleştirdiği 3’üncü toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Öz, geçmiş dönemle kıyaslanırsa belediye olarak 6 ayda hem borç ödediklerini, hem hizmet yaptıklarını hem de tasarruf ettiklerini belirterek “Sadece iki kalemde 6 ayda 10 milyon 144 bin TL tasarruf sağlamışız. Nasıl bu kadar tasarruf edebildik, derseniz, gereksiz harcamaları kısıp harcamalarda etkinlik ve verimlik ile bunu sağladık” ifadelerini kullandı.

Çan’ın CHP’li Belediye Başkanı Bülent Öz, göreve geldiğinden bu yana vurguladığı ‘şeffaf belediyecilik’ anlayışları gereği ‘üncü toplantılarını düzenledi. Öz, açıklamalarında önceki dönemle şu an yönetimde olduğu zamanı kıyaslayarak önemli tespitlerde bulundu. İşte onlardan satırbaşları…

“9’DA 1 HARCAMA YAPILMIŞTIR”

“Yaptığımız harcamaları önceki dönem ile karşılaştırmak istiyorum. Gecen dönem, yani 2018 Nisan ile 2018 Eylül tarihleri arasında sermaye giderleri için 9 milyon 301 bin TL harcama yapılmış. Önceki dönemde yapılan sermaye giderlerinin finansmanı borçlanma suretiyle gerçekleştirilmiş. Halbuki biz aynı zaman aralığında, yani mazbatayı aldıktan sonradan bugüne kadar, sermaye giderleri için sadece 727 bin TL harcama yapmışız. Yani geçen yıl 2018’de 6 aylık dönemde, 9.301.000 TL, bu yıl 2019 bizim dönemimizde 727 000 TL, 9’da 1’i harcama yapılmıştır.”

“BORÇLARIN YÜKÜ HEPİMİZİN ÜZERİNDE KALDI”

“Aynı şekilde önceki dönemde 6 aylık temsil ağırlama, fuar organizasyon ve tören giderleri için 2 milyon 320 bin TL’lik harcama yapılmış. Bizse 6 ayda aynı hizmetler için 750 bin TL harcama yapmışız. Dikkatinizi çekmek istiyorum; geçmiş dönemde yapılan harcamalar borçlanma yolu ile yapılmış ve bu borçların yükü hepimizin üzerinde kalmıştır. Bizim dönemimizde aynı ihtiyaçlar, belediyenin öz kaynakları ile sağlanmıştır. 6 ayda Sermaye Gideri ve Temsil ağırlama için geçen dönem toplam 11 milyon 621 bin TL harcama yapılmış. Bizim dönemimizde ise aynı kalemlere, yani sermaye gideri ve temsil ağırlama için 1 milyon 477 bin TL ödeme yapılmış. Yani sadece bu iki kalemde 6 ayda 10 milyon 144 bin TL tasarruf sağlamışız. Nasıl bu kadar tasarruf edebildik derseniz, gereksiz harcamaları kısıp harcamalarda etkinlik ve verimlik ile bunu sağlayabildik. Göreve başladığımız günden bugüne ilk 6 ayda, bütçemizden önceki dönem borçları için toplamda 10.791.980 TL ödeme gerçekleştirdik. Yani bu kesinleşen bütçemizin %25’idir!”

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com