Bigalı Kalesi ek bütçe bekliyor

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından 2017 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan Bigalı Kalesi’nde sona yaklaşıldı. Yaklaşık 18 Milyon TL harcanan kalenin çevre düzenlemesi gibi çalışmalar için 21 Milyon TL daha ödenek bekleniliyor.

20 Ocak 2017 tarihinde yer teslimi yapılarak restorasyon çalışmalarına başlanan Eceabat’ta yer alan Bigalı Kalesi’nde, çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Ekonomik nedenlerden dolayı bitiş tarihi geçen projenin restorasyon işlemleri, tahmini 17.987.458,57 TL’lik bütçe ile tamamlanırken projenin müze teşhir – tanzimi, çevre düzenlemesi ve kıyı koruma yapısı yapım işi nedeniyle 21 Milyon TL’lik ek bütçeye ihtiyacı olduğu öğrenildi.

Kale içindeki caminin çatı yerleştirmesi ve taş döşeme çalışmalarının son hızla sürdüğü Bigalı Kalesi’nde, çevre düzenlemesi kapsamında araç giriş alanlarının, yeme-içme mekanlarının da yapılacağı proje için ek bütçedeki en büyük pay, savaşlara yönelik olarak düzenlenecek müze için teşhir – tanzim çalışmaları kapsamında ayrılacak.

Eylem GözeldereWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com