“Talepler gerçekleşene kadar nöbete devam!”

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından, dün saat 13.00’te, ruhsatı yenileme süresi uzayan Alamos Gold hakkında basın açıklamasında bulundular. Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamada talepler tek tek sıralandı.

Kirazlı altın madeni projesini yürüten Alamos Gold firmasının, 13 Ekim’de işletme ruhsatının süresi doldu. Şirket yeni ruhsatı alamadı ve ruhsat alım süresi uzadı. Şirket, işletme ruhsatının dolduğunu ve yenileme işlemlerinin başlatıldığını ama yenilenmeden her hangi bir faaliyette bulunulmayacağını açıkladı.

Dün saat 13.00’te ise, Su ve Vicdan Koordinasyon Kurulu bir basın açıklamasında bulundu. Kurulun basın açıklamasını Prof. Dr. Murat Türkeş okurken, açıklamaya CHP il Başkanı İsmet Güneşhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Belediye Başkan Yardımcıları, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Talepler sıralandı!

Prof. Dr. Murat Türkeş tarafından okunan basın açıklamasında, “26 Temmuz’da başlayan “Su ve Vicdan Nöbeti”miz 82.gününde kararlılıkla devam etmektedir. Nöbete başladığımız ilk gün dile getirdiğimiz gibi taleplerimiz; Kaz Dağları ve yöresindeki metalik madencilik ruhsatlarının iptal edilmesi,  Kirazlı Balaban’da yapılan çalışmaların son bulması, Kirazlı Balaban’daki orman ekosisteminin en az 200 bin orman ağacı kesilerek bir cehenneme dönmesini sağlayan kararlara imza atanların yargı önünde yargılanması ve ağaç kesiminin durdurulması ve kesilen ağaç sayısının tespiti.

Bu taleplerimiz gerçekleşene kadar nöbetimize devam edeceğimizi yaptığımız her basın açıklamasında dile getirmiştik” ifadeleri ile talepler tek tek sıralandı.

“Talebimiz ruhsatın iptal edilmesidir”

Öte yandan açıklamanın devamında, ruhsatın yenileme süresinin uzaması umut verici denilirken, asıl beklenti iptali yönündedir açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında konuyla ilgili, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın beklenen süre içerisinde ruhsatı yenilememiş olması, bizler için umut vaat edici bir gelişme de olsa gerçek talebimiz ruhsatların iptal edilmesidir. Kaz Dağları ve yöresi “önemli korunması gereken alanlar” olarak kabul edilmeli ve bir bütün olarak “dünya mirası” ilan edilmelidir.

Sürece ilişkin pek çok izni ve ertelemeleri şirketin websitesindeki açıklamalarından öğrenmiş olmakla birlikte, bilgi edinme yasasına dayanarak Ruhsatı Yenilememe Gerekçesini Enerji Bakanlığı’nın kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz.  Şirketin 2 aylık bu süre içinde Kirazlı Balaban’daki sahada tek bir kazma dahi vuramayacağını, yapacağı her işlem ile ilgili yasal süreci başlatacağımızı ve gözümüzün üzerlerinde olduğunu yineliyoruz. Topraklarımızı terk edip gitmelerini talep ediyoruz” cümleleri yer aldı.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com