Sporda gurur dolu bir hafta

Türkiye sportif anlamda başarıları ile adını bu hafta dünyada altın harflerle yazdırdı. Artistik Jimnastik, Boks, Futbol ve Golbol branşlarında alınan başarılar ile Türk halkının bu hafta resmen göğsü kabardı. Uzun zamandır beklenen şampiyonluklar, bir haftada peş peşe geldi. Ay yıldızlı bayrağımız, birbirinden farklı ülkelerde dalgalandı. Sporcularımızın ortak noktası ise zaferlerini ve başarılarını, Suriye’nin kuzeyinde harekatta olan Mehmetçiğimize armağan etmeleri oldu.

Futbol, Golbol, Artistik jimnastik ve Boks bu branşlar bu hafta Türkiye’de fazlasıyla konuşuldu, yazıldı, çizildi. Uzun zamandır sportif başarılara hasret kaldığımız günlerde şampiyonluklar neredeyse bir haftada peş peşe geldi. Ay yıldızlı bayrak dünyanın farklı coğrafyalarında dalgalandı.

“Boks’ta dünya şampiyonuyuz”

Busenaz Sürmeli geçtiğimiz günlerde, Rusya’nın Ulan Ude kentinde düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda, 69 kilo finalinde Çinli rakibi Liu Yang’ı yenerek altın madalyaya uzandı. Kadın sporcumuz galibiyetini, Rusya’dan asker selamı ile Suriye’de harekatta olan Mehmetçiğimize armağan etti.

“Artistik Jimnastikte, İbrahim Çolak tarihe geçti”

Boks’un ardından bir diğer dünya şampiyonluğu ise Artistik Jimnastik branşından geldi. Almanya2nın Stuttgart kentinde gerçekleştirilen Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda, halka aleti finalinde İbrahim Çolak Dünya Şampiyonu oldu. Çolak hem Dünya Şampiyonu oldu hem de Artistik Jimnastik’te, büyükler kategorisinde altın madalya kazanan tek Türk sporcu oldu. Çolak’ta Busenaz gibi zaferini asker selamı ile kutladı.

“Görme engelli kadın golbol takımımız Avrupa’yı Almanya’da titretti”

Almanya’nın Rostock kentinde gerçekleşen Golbol Avrupa Şampiyonası’na kadınlarımız damga vurdular. 10 ülkenin katıldığı şampiyonanın finalinde İsrail ile karşılaşan görme engelli golbol milli takımımız sahadan galibiyetle ayrıldı. İsrail’i 8-6 yenen kadınlarımız sahadan Avrupa Şampiyonu olarak ayrıldılar. Türk kadını, Almanya’dan asker selamı ile bu zaferi de Mehmetçiğimize armağan etti.

“Fransa’ya karşı dik durduk”

Son olarak A Milli Futbol takımımız adını 2020 Avrupa Şampiyonası’na yazmak için zorlu mücadelelerden geçti. Son dünya şampiyonu Fransa ile aynı eleme grubuna düşen Türkiye, grupta hakkını vererek mücadele etti ve kimseye pabuç bırakmadı. Fransa, Estonya, Arnavutluk gibi takımlarla karşılaşan millilerimiz sahadan galibiyetle ayrılmasını bildiler.

A Milli takımımız son olarak geçtiğimiz gün Fransa ile Paris’te yaklaşık 80 bin kişinin önünde sahadan 1-1’lik bir skorla ayrıldı ve Avrupa için avantaj elde etti. Millilerimiz Fransa maçında gol sevincini akset selamı ile kutladılar. Son yılların en genç A Milli Futbol Takımı, zaferini Mehmetçik ile paylaştı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com