Öğrenciler zamlara karşı kolları sıvadı

Çanakkale Belediyesi Ekim ayı Meclis Toplantısı’nda, toplu ulaşıma zam yapılmıştı. Yapılan zamlarla tam 3.25 TL, öğrenci ise 2.10 TL oldu. Türkiye’nin dört bir yanından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne öğrenim görmeye gelen gençler, zamlara tepki gösterdiler. Öğrenciler, Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne sunulmak üzere, kentte imza toplamaya başladılar. Toplanan imzalar bir ay sonra belediyeye teslim edilecek, sonrasında ise gençler ulaşım hakları için basın açıklamasında bulunacaklar. Öğrenciler hazırladıkları dilekçede, hayatın her alanında uygulanan zam politikaları ile bizlerin yaşamı iyice zorlaşmıştır ifadesini kullandılar.

Ekonomi dergilerinde yaşanabilir kent olarak gösterilen Çanakkale’de halk otobüsleri binilebilir değil! Nedeni ise Çanakkale Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısında ulaşıma zam yapılmış olması. Bundan sadece bir ay önce, Çanakkale’de tam 2.75 TL, öğrenci ise 1.80 TL idi. Ekim ayı meclis toplantısında zam teklifi onaylandı ve Belediye Meclis Üyelerinin oylarıyla zam teklifi kabul edildi. Zam kararı meclisten geçtikten sonra, Çanakkale’de tam 3.25 TL, öğrenci ise 2.10 TL oldu.

Ulaşım haktır lüks değildir!

Tam bu noktada öğrenciler artık yeter dediler. Yerel idarelerin kamuya hizmet olarak sunmak zorunda oldukları ulaşım hakkının artık hak değil lüks olduğunu dile getiren öğrenciler kolları sıvadılar. Pahalı olan ulaşım ücretlerinden yorulan ve yol parası yetiştirmekte zorlanan gençler, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne sunulmak üzere imza toplamaya başladılar.

“Ülkemizde yaşanan kriz yaşamımızı zorlaştırmıştır”

Öğrenciler tarafından hazırlanan imza dilekçesinde, “Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz sonucu ev kiraları, yurt ücretleri, faturalardaki artış ve zamlar biz öğrencilerin yaşamını iyice zorlaştırmıştır. Ayrıca ulaşım zammı sonucu 1.80 TL’den 2.10 TL’ye çıkan artış öğrencilerin geçim sıkıntısını iyice arttırmıştır” ifadeleri yer aldı.

Belediye önünde basın açıklaması yapılacak

Toplanana imzalar, bir ay sonra Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne sunulacak. Sonrasında ise öğrenciler belediye önünde basın açıklamasında bulunacaklar.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com