Ulaşım zammına alternatif çözüm: Aylık bilet için kampanya başlattılar!

Çanakkale Belediye Meclis Toplantısı’nda ulaşım ücretlerine yönelik yapılan zamma tepkiler dinmiyor. Son olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) öğrencileri, Change.it’de kampanya başlatarak ‘Aylık bilet uygulaması’ talebinde bulundu.

Yapılan son Belediye Meclis toplantısında Çanakkale’de 2,75 TL olan şehir içi ulaşım 3,25 TL’ye yükseltilirken 1,80 TL olan şehir içi öğrenci ulaşımı ise 2,10 TL olarak zamlandırılmıştı. Yapılan bu zam ise vatandaşlardan yoğun tepki görmüştü.

CHANGE IT’DE KAMPANYA BAŞLATTILAR

Tepkilere son olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) öğrencileri de dahil oldu. Bir grup öğrencinin Change.it üzerinden başlattığı ‘aylık bilet talebini kapsayan’ kampanya ise kısa zamanda ses getirdi.

“ANKARA’DA 200 BİNİŞ 60 TL, ÇANAKKALE’DE 420 TL!”

Kampanyada şu ifadelere yer verildi: “Çanakkale’ye gelen son otobüs zammı ile vatandaşlar ve özellikle öğrenciler ekonomik açıdan mağdur olmuştur. Bu yüzden Çanakkale’de yasayan vatandaşlar olarak Türkiye’nin birçok yerinde yaygın olan aylık AKBİL uygulamasının hayata geçirilmesini talep etmekteyiz. Çanakkale içinde en uzun sefer yapan otobüsler için (yaklaşık 15km) öğrencilerden 2,80 TL ve tam kart için 4,50 TL ücret alınmaktadır; şehir içinde ise öğrencilerden 2,10 TL, tam karttan 3,50 TL ücret alınmaktadır. Ankara’dan örnek vermek istersek öğrenci için tek binişlik ücret 1,75 TL ve 200 binişlik aylık kart için 60 TL ücret alınmaktadır. Çanakkale’de öğrenciler için 200 biniş 420 TL’ye denk gelmektedir. Çanakkale için daha ucuz bir alternatif olduğunu bilip ortak bir yol bulma girişimindeyiz.”

Hedefin 5 bin olarak açıklandığı kampanyayı şimdiye dek 2 bin 500’den fazla vatandaş imzaladı. Yetkililerden öğrencilerin talebine olumlu bir cevap gelmesi ise ortak temenni…

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com