Kalkınma Ajanslarının aksaklıkları belgelendi!

2018 Yılı Kalkınma Ajansları Genel Denetim Raporu, Sayıştay tarafından yayınlandı. Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın da içinde bulunduğu kalkınma ajansları ile ilgili olan raporda, bazı aksaklıklar tespit edildi. Ajansların, yürütülen projeleri izleme, yerel yönetim çalışmalarına teknik destek sağlama ve personel ücretlerinin belirtilen üst limiti aştığına dair aksaklıklar, Sayıştay tarafından raporlandı.

2018 Yılı Kalkınma Ajansları ile ilgili Sayıştay tarafından hazırlanan Genel Denetim Raporu yayınlandı. Hemen hemen Türkiye’nin her bölgesinde farklı isimlerle ve planlarla organizasyonlarını sürdüren ajansların farklı sorunları raporda kayıt altına alındı.

Balıkesir ve Çanakkale illerinde faaliyette bulunan Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nda içinde bulunduğu ajansların işleyişlerinde aksaklıklar olduğu belgelendi.

Yürütülen önemli projeleri takip etme sorunu yaşanıyor!

Ajanslar ile ilgili temel sorunlar şu şekilde sıralandı, “Kalkınma Ajansları, “Sorumlu olduğu bölgede yürütülen önemli projeleri izleme” görevini yeterince yerine getirememektedir”.

Sayıştay tarafından bu sorun, “Yapılan denetimlerde bu görevin ajanslar tarafından tam olarak yerine getirilemediği, ajans kaynakları ile desteklenen projeler dışında yer alan, bölge kalkınması açısından önemli projelerin sistematik bir yaklaşımla izlenmediği, envantere yönelik standart bir çalışmanın da yapılmadığı tespit edilmiştir” ifadeleri ile özetlendi.

Yerel yönetimlere destek olma konusunda aksaklıklar var!

Öte yandan ajansların temel görevleri arasında yer alan, yerel yönetim planlama çalışmalarına destek olmak görevi de tam bir şekilde sağlanamamaktadır ifadeleri dikkat çekti. Sayıştay bu konu ile ilgili raporda, “Kalkınma ajanslarının temel görevlerinden olan, “Yerel Yönetim Planlama Çalışmalarına Teknik Destek Sağlamak” görevi yeterince yerine getirilememektedir” tespitinde bulundu.

Personel ücretleri üst limiti aşıyor!

Söz konusu raporda dikkat çeken bir diğer tespit ise, personel ücretleri ile ilgili olan kısım oldu. Sayıştay, “Kalkınma ajanslarında personel ücretleri mevzuatta belirlenen üst limiti aşmaktadır” ifadelerini kullandı.

Mevzuata göre ise personel ücretleri şu şekilde belirtildi;

Genel Sekreter: En Düşük 6 bin 825 TL- En Yüksek 8 bin 400 TL

Çalışma Birimi Başkanı: En Düşük 4 bin 725 TL- En Yüksek 6 bin 300 TL

İş Denetçi: En Düşük 4 bin 725 TL – En Yüksek 6 bin 300 TL

Hukuk Müşavirliği Hizmetinden Sorumlu Personel: En Düşük 4 bin 725 TL – En Yüksek 6 bin 300 TL

Uzman Personel: En Düşük 3 bin 850 TL – En Yüksek 4 bin 950 TL

Destek Personeli: En Düşük 2 bin 100 TL – En Yüksek 2 bin 700 TL

GMKA’nın bütçe gerçekleşme oranı yüzde 32

Kalkınma Ajanslarının 2018 yılı bütçe ve gerçekleşmeleri ise bir diğer dikkat çeken unsur oldu. Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2018 yılı gider bütçesi 57 bin 769 TL olurken, gider bütçesinin gerçekleşmesi 18 bin 312 olarak belirtildi. Bütçe gerçekleşmesi oranı, Sayıştay tarafından yüzde 32 olarak belgelendi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com