Tek beklenti var; “İşletme ruhsatı yenilenmesin!”

12 Ekim Cumartesi günü ortak yapılan çağrı ile vatandaşlar Kirazlı Altın Madeni projesini protesto etmek için toplanacaklardı. Suriye’nin kuzeyinde başlayan Barış Pınarı Harekatı sonrasında, 12 Ekim buluşması ileri bir tarihe ertelenmişti. Çevreciler erteleme kararına rağmen, Cumartesi günü seslerini duyurdular. Türkiye’nin farklı bölgelerinden Çanakkale’ye gelen vatandaşlar basın açıklamasında bulundular. Vatandaşların ortak beklentisi, 13 Ekim’de ruhsat süresi dolacak olan maden şirketinin ruhsatının yenilenmemesi oldu.

Cumartesi günü saat 13.00’te, Türkiye’nin dört bir yanından Çanakkale’ye gelen vatandaşlar İskele Meydanı’nda bir araya geldiler. Kirazlı’da sürdürülen altın madeni projesini protesto etmek için bir araya gelen yurttaşlar yapmış oldukları basın açıklaması ile seslerini duyurdular.

Seslerini duyurmak için toplanan onlarca vatandaşın isteği ise, 13 Ekim’de maden şirketinin süresi dolan ruhsatının yenilenmemesi oldu.

Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar Çanakkale’ye geldiler…

Efem Çukuru Yürüyüşçüleri, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kazdağları Sanatçı Dayanışması, Kazdağları İstanbul Dayanışması, Ekoloji Birliği, Körfez Dayanışması, Ayvalık Tabiat Platformu, Yalova Kazdağları Dayanışması, Burhaniye Çevre Platformu, İzmir Yaşam Alanları, Bozcaada Forum, Gömeç Çevre Platformu ve yerel Sivil toplum kuruluşları, Cumartesi günü gerçekleşen basın açıklamasına katıldılar.

“Projenin bugünkü aşamasında bile canlı yaşamı yok olmuştur”

Kazdağları Dayanışması tarafından yapılan basın açıklamasında, öncelikle şirket tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde, bölgenin ekosisteminin tahrip olduğu belirtildi. Kazdağları Dayanışması tarafından yapılan açıklamada, bölge ekosistemi ile ilgili, “Şirketin Kirazlı Balaban mevkiinde bugüne kadar gerçekleştirdiği faaliyetler sonucu, ÇED Raporunda belirtilen sayının çok üstünde en az 200 bin ağaç kesilmiş, verimli üst toprak sıyrılmış, proje alanı tel çitlerle çevrilmiş, ulaşım yolları yapılmıştır, güvenlik kulübeleri yerleştirilmiş ve bayraklar dikilmiştir. Projenin bugüne kadar geldiği aşama bile, Kazdağları ekosisteminin bir parçası olan bu alandaki canlı yaşamını bütünüyle yok etmiş, sincaplar, kuşlar, karacalar yerlerinden edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

“Cehennem çukurları açılmaya başlanacak”

70 milyon ton kayanın parçalanacağını belirten çevreciler, yapmış oldukları açıklamada konuya sayısal verilerle açıklık getirdiler. Doğa tahribatını sayılarla özetleyen çevreciler, “Projenin devam etmesi halinde, kırma eleme tesisleri, siyanür liç tesisleri, atık havuzları yapılacak, cehennem çukurları açılmaya başlanacak ve Kazdağları’nda gerçekleştirilecek doğa tahribatı telafisi mümkün olmayan bir hale gelecektir. Projede 47 milyon ton cevhersiz, 25.6 milyon ton cevherli, yaklaşık 70 milyon ton kaya parçalanacaktır” açıklamasında bulundular.

“18 bin 900 ton siyanür!”

Siyanüre de dikkat çekilen açıklamada, bölgede 18 bin 900 ton siyanür kullanılacağı ifade edildi. Okunan basın açıklamasında siyanür tehdidi ile ilgili, “Altın madenciliğinin tehlikelerinden birisi de siyanür kullanımıdır. Projede 18 bin 900 ton siyanür kullanılacaktır. Siyanür açık havada buharlaşacak ve ayrıca atık yığınları ve havuzların altında yer alan membranların yüzlerce ton basınç altında delinme, yırtılma, çürüme, çökme ve deprem gibi nedenlerle sızdırması sonucu yeraltı sularına ve toprağa karışacak, insan ve diğer tüm canlıların üzerinde ölüm ve hastalık saçacaktır” cümleleri kullanıldı.

“Ruhsat yenilenmesin!”

İskele Meydanı’nda toplanan vatandaşların beklentilerinin en büyüğü ise, 13 Ekim’de işletme ruhsatı dolacak olan maden şirketinin ruhsatının yenilenmemesi oldu. Ruhsat ile ilgili yapılan açıklamada, “Doğu Biga Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ne ait 82225 sayılı işletme ruhsatı 13 Ekim’de süresi dolacaktır.  Hukuka ve bilime aykırılığına rağmen onaylanan ÇED raporuna dahi aykırı çalışmalar yapılan bu işletmenin İşletme Ruhsatı yenilenmemelidir! Onlar ormandan gidene kadar biz Kazdağları’nı terk etmiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com