Nejla Osseiran Bozcaada’daydı…

Dünyaca ünlü yönetmen Nejla Osseiran’ın, Çanakkale Karabiga’daki kömürlü termik santralleri konu alan belgeseli, Bozcaada Uluslarası Ekolojik Belgesel Festivali’nde gösterildi. Osseiran, Bozcaada’da sinemaseverlerle buluştu.

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan, Nejla Osseiran son belgeselinde Çanakkale Karabiga’daki kömürlü termik santralleri konu edindi. Kömürlü termik santralleri konu edinen Osseiran’ın belgeseli, Priapos’un Geleceği, Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nde gösterildi. Ayrıca sinemaseverlerle bir araya gelen Osseiran, adada ufak bir söyleşide bulundu.

Nejla Osseiran, BIFED’de katılmış olduğu söyleşide, “Dört sene önce Çanakkale’ye geldiğimde doğası, havası beni çok etkilemişti. Çevre ile ilgili problemleri öğrendikçe bunlara dair kısa filmler yapmaya başladım” dedi.

Babası Lübnanlı, annesi Türk olan Osseiran’ın çocukluğu birkaç farklı ülkede geçti. İlk ve ortaokulu Beyrut’ta okuyan Osseiran, 1975 yılında Türkiye’ye göç etti. 1989 yılından beri ise Boğaziçi Üniversitesi’nde, Yabancı Diller Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Osseiran, İstanbul’da bulunan ve kentsel dönüşümle doğal görünümünü ve tüm cazibesini kaybeden Sulukule ilgili çalışmalarda bulunmuştu. Bölgede belgesel ve kısa film çekimlerinde bulunan Osseiran, plansız ve düzensiz yapılan kentsel dönüşümün getirdiklerini ve bölge halkının sesini tüm dünyaya duyurmuştu.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com