ÇOMÜ, patent sayısında ikinci

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından açıklanan “karneye” göre, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, başvurusu yapılan ve tescil alan patent sayılarına göre 109 devlet üniversitesi arasında 2. sırada yer aldı.

ÇOMÜ’nün haberine göre Yükseköğretim Kurulu tarafından yükseköğretim sisteminde ilk kez yayımlanan ve üniversiteleri 5 ana başlıkta (Eğitim ve Öğretim, Araştırma-Geliştirme, Proje ve Yayın, Uluslararasılaşma, Bütçe ve Finansman, Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk) toplam 62 farklı göstergede değerlendiren ‘’YÖK Karnesi’’ açıklandı.

109 devlet ve 63 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 172 üniversitenin verileri değerlendirilerek hazırlanan karneye göre Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, başvurusu yapılan ve tescil alan patent sayılarına göre 2.sırada yer alarak bu konudaki yükselişini belgelemiş oldu.

Konu ile ilgili olarak paylaşılan haberde şu ifadeler yer aldı:

“2 yıldır Proje Koordinasyon Merkezi tarafından yürütülmekte olan Üniversitemizin patent çalışmaları ile gelinen noktanın da ötesinde hedefler konularak çalışmalar devam etmektedir. Akademisyenlerimizin yaptıkları çalışmalarda patent, faydalı model, tasarım vb. konularda fikri haklara ilişkin Proje Koordinasyon Merkezinden destek alabilmektedirler. Bilginin katma değere ve sosyal faydaya dönüşebilmesi için tüm akademisyenlerimizin çalışma konularında fikri haklarının olabileceğini de göz önünde bulundurmaları, bu başarıların artarak devam etmesine katkı sağlayacaktır.”

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com