ABARTTIK MI NE?

Bildiğiniz üzere poşet uygulaması son hızıyla devam ediyor. Çevre kirliliği için hayata geçirilen bu uygulama başarılı da oldu sayılır. Ancak bazı durumlarda işi biraz abarttık gibi geliyor. Bir bijuteri satıcısına, poşet parası almıyor diye ceza yazılmış. İşgüzar bir müşteri, esnafı şikâyet etmiş. Görevliler gelip, ceza yazmışlar. O da artık poşet başına ücret almak zorunda kalmış. Peki, bu esnaf kardeşimiz neler satıyor? Düğme, makara, iğne, iplik, lastik, kumaş boyası, kurdele. Allah aşkına zaten bunları koymak için küçücük bir poşet yeterli. Bunun için vatandaştan 25 kuruş istemek sizce uygun mudur? Bu işin tadı kaçtı galiba. Bir standart sağlanamadı. Hadi diyelim işgüzar müşteri esnafa gıcık. Gidip şikâyet etti. Peki, görevliler de yapılan ticarettin niteliğini görmüyor mu? El kadar, ip ince poşet için para alınır mı? Yönetmelikte açıklık yok mu? Herkes kafasına göre mi takılıyor? Vur deyince öldürüyoruz. Akıl alacak gibi değil. Küçük bir poşet için işi gücü bırakıp şikayet eden vatandaşa da iki kelam etmemiz gerek. Esnaf vergi mi kaçırıyor? Aldığınız iki düğme ya da bir makarayı koyduğu, avuç içi kadar poşetten para mı alacak/Alırsa müşteri “El insaf” demeyecek mi? Ne oldu bu millete? Deveyi havudu ile götürenleri görüp de ihbar etmeyen bu gibiler, gariban esnafa gelince aslan kesiliyorlar. Devlet bu işe bir açıklık getirmeli. Mağduriyet giderilmeli. Yakında semt pazarlarındaki esnaflardan, fırınlardan da poşet parası alınması istenirse, şaşmayalım.

KAHKAHA

Maçtan sonra konuşan teknik direktör “Hakemin taraflı davranması mağlup olmamızda en büyük etken olduğunu zannediyoruz arkadaşlar…” demiş basın toplantısında, “Bu kanıya nasıl vardınız?” diye sormuş muhabirler, “Aleyhimize verilen alakasız 4 penaltıya hayli şaşırdık …” demiş teknik direktör, “Ama penaltıları kimseye bırakmayıp sadece kendisinin atması, hele attığı gollerden sonra sevinerek tribünlere gidip yumruk şov yapması şüphelerimizi biraz artırdı tabii…”

***

Kadın semt karakoluna gidip “Kocam dört ay önce manavdan fasulye almak için evden ayrıldı ve bir daha geriye dönmedi ” diye müracaatta bulunmuş, “Hadi ya?” demiş komiser çenesini sıvazlayarak, “Bu durumda siz de mecburen o günden beri konserveye talim tabii.”

***

Şişko ve hayli göbekli yaşlı adam gelişmiş makinelerle dolu spor salonunda görevli antrenöre gidip, “Çok genç ve güzel bir kıza vuruldum” demiş, “Onu etkileyebilmek için hangi makineyi kullanmamı tavsiye edersiniz?” Antrenör ona dönüp baktıktan sonra “Spor salonumuzun hemen girişinde bir ATM var” diye cevap vermiş “Onu kullanın!”

Sağlıcakla kalınız.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com